Ціни на овочі: експерти пояснили, коли подешевшають огірки та помідори

Поділитися
Ціни на овочі: експерти пояснили, коли подешевшають огірки та помідори © freepik/timolina
Сезон тепличних овочів в Україні розпочався пізніше.

Через повномасштабне військове вторгнення Росії в Україні зросли ціни на продукти. Зокрема, подорожчали ранні овочі – огірки та помідори. Заступник керівника Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук та керівник тепличного господарства «Дубово-Агро» Василь Міракін розповіли виданню Факти ICTV, чому українських ранніх овочів так мало на полицях і коли вони стануть подешевшають.

Коли знизиться ціна на огірки

Експерти пояснили, що ситуація з огірком на ринку зараз непроста, але поступово вона покращиться. Через відключення світла тепличні господарства розпочали сезон висадки огірків та, відповідно, збору урожаю пізніше. Зазвичай у квітні вже сезон закінчували, а тепер в цей час буде лише пік.

Найбільша проблема, яка постала під час відсутності електрики – вирощування розсади. Без стабільного і потужного штучного освітлення її неможливо виростити. Більшість виробників дочекалися стабілізації енергосистеми, хоча на ринку виник дефіцит українського продукту.

«Всі очікували, що український огірок вже вийде на ринок, але його ще не було, і у нас буквально два тижні тому ціна на полицях супермаркетів сягала навіть більше, ніж 200 грн за кілограм. Вийшло так, що турецькі фермери закінчили сезон вирощування, а ми його ще не розпочали, і утворився такий вакуум на ринку. Зараз ціна стабілізувалася. На оптовому ринку огірок коштує 70-90 грн. Але для господарств ще немає пікової вибірки, тобто сьогодні йде вибірка десь на третину від об’єму, період вегетації, урожайності тільки набирає обертів, очікується зниження», – сказав Міракін.

Підприємець вважає, що за 2-3 тижні, коли на ринку з’явиться більше українських огірків, ціна впаде до 40 грн. А далі вже підуть огірки з парників та з городів.

Чи подешевшають помідори в Україні

А от із помідорами ситуація складніша. Експерти прогнозують дефіцит тепличного українського овочу. За словами Міракіна, помідора зараз в теплицях в Україні фактично немає.

«Якщо огірок потребує менше досвітлення, його можна вирощувати навіть без штучного досвітлення, то помідор в таких умовах неможливо виростити саме в цю пору року. Тому ціна на помідор буде зростати, зниження ціни очікується, найімовірніше, десь на кінець серпня. Ціна становитиме десь 25-40 грн, коли в хід піде вже український польовий помідор», – наголосив він.

До того часу українців рятуватиме імпортний помідор, переважно з Туреччини, де зараз ціни виросли. Тому і в Україні він буде недешевим.

«Він переважно заходить із Туреччини. Ціни там також зросли, і закупівельна вартість є доволі високою. Тому будемо бачити на прилавках магазинів досить дорогу продукцію», – сказав заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук.

Найбільшу масу помідорів колись давала Херсонська область. Цього року вона, можливо, частково дасть урожай, але частина підприємців перелаштувалася.

Хтось переїхав на Закарпаття або в Заліщики, там також виростять помідор. Залежить ще від погоди. Рання весна сприяє ранній овочевій продукції, але й літо має бути сонячним, щоб був урожай.

Що вплинуло на дефіцит тепличних овочів в Україні

Загалом на дефіцит і ціну українських тепличних овочів вплинули кілька факторів. Перший – це тимчасова окупація тих територій, де традиційно вирощували огірки та помідори. До цього додалися осінні та зимові ракетні обстріли енергосистеми, через що підприємцям довелося перелаштуватися.

«Якщо хочеш працювати, існувати, хоч щось заробити, потрібно облаштовувати нову генерацію освітлення. За рахунок чого? Звичайно, це альтернатива у вигляді генераторів, які є доволі вартісними. Це не поставити генератор під кав’ярню, який може забезпечити постачання однієї кавомашини. По-перше, вони самі дорогі, по-друге, обслуговування дороге, відповідно, все це закладалося у вартість продукції, яку ми будемо бачити на ринку. Фактично, ми не маємо ще українського товару, він з’явиться найближчим часом. Огіркова група вже найближчим часом, а томатна – наприкінці березня, на початку квітня», – пояснив Марчук.

У середньому 15-20% – це додаткові витрати лише через енерготерор. Та окрім енергокризи, на вартість наклала відбиток інфляція, логістика та ціни на паливно-мастильні матеріали.

Раніше експерти пояснили, як може подорожчати великодній кошик у 2023 році.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі