Ціни на яйця: чи слід чекати їх стрімкого зростання

Поділитися
Ціни на яйця: чи слід чекати їх стрімкого зростання © unsplash/thekatiemchase
Роз'яснення дали експерти.

Минулого року в Україні фіксувалися рекордно високі ціни на яйця. Вже навесні та влітку ситуація з цінами на цей продукт трохи стабілізувалася. Експерти розповіли виданню УНІАН, що буде з цінами на яйця, та чи чекати споживачам їх підвищення.

Аналітикиня Українського клубу аграрного бізнесу Світлана Литвин зазначила, що для українського ринку яєць є характерним велика частка виробництва господарствами населення.

«В 2022 році ця частка становила 51%. Домашня птиця суттєво збільшує яйценосність в теплі літні місяці та суттєво зменшує – в холодні зимові. В промисловому виробництві немає таких коливань. Відповідно, і ціна реагує на зміну пропозиції», – сказала вона.

Також ще є інші причини, що змушують виробників збільшувати ціни на яйця. За словами директора асоціації «Союз птахівників України» Сергія Карпенка, на ціну впливає також збільшення однієї з ключових складових собівартості яєць – витрат на електроенергію.

Так, внаслідок підвищення тарифів, вартість 1 КВт для промислових споживачів у липні зросла на 18-20% порівняно з червнем, у серпні – ще на 11-12 відсотків. У жовтні ж очікується чергове зростання - до 8-10%.

Карпенко пояснив, що також зросли також витрати на пальне. За його словами, початку липня і до кінця вересня, ціна пального виросла на 40%, а це також спровокувало збільшення собівартості виробництва м’яса і яєць.

«Собівартість кінцевої продукції галузі зростає в геометричній прогресії. Оскільки власні резерви стримування росту відпускних цін вже вичерпані, підвищення вартості енергоресурсів виробники будуть намагатися перекладати на кінцевих споживачів продукції», – додав він.

Експерт підкреслив, що на кінцеву вартість яєць може вплинути й фактор переходу Нацбанку від фіксованого до гнучкого курсу.

«Це вже призвело до здорожчання валюти, за яку виробники закуповують добовий молодняк, кормові добавки, ветеринарні препарати, обладнання тощо. Подальший ріст курсу негативно впливатиме на собівартість виробленої продукції», – пояснив Карпенко.

Він також зазначив, що подібних до минулорічних підвищень цін на яйця не передбачається.

«Із позитивного необхідно відмітити те, що відновлення промислового поголів’я курей-несучок, яке триває з жовтня минулого року, вже дає свої результати. Виробництво яєць в промисловому секторі останні три місяці перевищує минулорічні показники, що стримує сьогодні різкий ріст гуртово-відпускних цін», – сказав Карпенко.

У профільній асоціації додали, що можливий ріст цін на яйця до кінця року складе 10-15%.

Раніше ми писали, що в Україні знизилася ціна на один з овочів борщового набору.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі