Ціна на газ у Європі злетіла до $464/тис. куб. м

Поділитися
Ціна на газ у Європі злетіла до $464/тис. куб. м
Зростання підштовхнула зупинка на 4 дня газопроводу «Ямал-Європа» і  транзитні аукціони, що не відбулися

Спотові ціни на газ в Європі з початком нового робочого тижня знову оновили максимуми. До зупинки газопроводу «Ямал-Європа» залишилося кілька годин. Потужності цього газопроводу, так само як і додаткові українські потужності, будуть бронюватися на короткострокових аукціонах. Ціна з поставкою у вівторок на хабі TTF в Нідерландах досягла $464 за тисячу кубометрів. Таким чином, прибирати напруженість на ринку практично не залишилося чому. Про це повідомляє «Інтерфакс-Україна».

Український читач звик сприймати ціни на газ в доларах за тисячу кубометрів, тоді як на спотовому ринку ЄС газ торгується в енергетичних одиницях. Вихідні ціни європейського ринку (номіновані в євро за тисячу кіловат-годину) почали нагадувати температуру пацієнта з ГРВІ. Наприклад, ціна закриття контракту з поставкою у вівторок на TTF становить 37,8 євро за МВт год.

У понеділок по всій Європі пройшли аукціони бронювання на газотранспортні потужності на найближчий і наступні роки («газовий рік» починається 1 жовтня). Аукціон на додаткові «тверді» газотранспортні потужності з прокачування газу через Україну (9,8 млн куб. М на добу) проводився на додаток до бронювання на основі довгострокового контракту (40 млрд куб. М на рік - це 109 млн куб. М на добу). Польський газотранспортний оператор Gas System виставив потужності газопроводу «Ямал-Європа» в 79 млн куб. м на добу. Запропонована на обох аукціонах потужність залишилася незатребуваною. І хоча вантажовідправники можуть забронювати потужність на квартальних і щомісячних аукціонах, нова частка невизначеності відразу відбилася на цінах.

Лібералізація європейського газового ринку привела до відмови від довгострокових договорів на транзит. Їх замінило прозоре аукціонне бронювання - щоб виключити зайві витрати за бронювання надлишкових потужностей з ціни газу. В результаті вантажовідправники вільні бронювати тільки той обсяг потужностей, який їм потрібен, і на той час, коли буде необхідно.

Вранці у вівторок до суботи зупиниться міжнародний газопровід «Ямал-Європа», який проходить з Росії через Білорусь і Польщу до Німеччини. По ньому поставляється в добу близько 100 млн куб. м газу. Хоча «Газпром» (MOEX: GAZP) попереджав про рутинність цієї події і готовність споживачів до нього («і компанія, і споживачі враховують зупинку газопроводу в своїх планах»), цей ремонт дефіцитний європейський ринок сприйняв нервово.

Ремонт на російських газопроводах ніколи не чинив сильного впливу на європейські ціни. Однак цього року після холодної зими, яка спустошила підземні сховища, європейський ринок став гостродефіцитним. У всьому світі споживання газу швидко відновилося після ковідних локдаунів, однак видобуток після секвестру інвестицій в 2020 році за ринком не встигає.

Нагадаємо, що запаси газу в підземних сховищах Європи ростуть, але повільно. За даними Gas Infrastructure Europe, за підсумками газової доби 3 липня рівень запасів газу досяг 48,3%. Відзначається, що темп закачування сховищ з 28 червня по 2 липня був в середньому на 25% нижче середнього показника за останні п'ять років. Це трохи вище, ніж тижнем раніше (-38%). Однак нинішній рівень запасів на 15,5 процентних пунктів нижче середнього рівня за останні п'ять років на цю дату (63,82%), а також найнижчий за історію спостережень.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі