Виробники продовольства у світі щорічно втрачають до 750 млрд доларів у вигляді відходів, третина виробленого продовольства щорічно викидається або втрачається у процесі виробництва. Такі висновки містяться в опублікованій доповіді ФАО (продовольча і сільськогосподарська організація ООН) "Наслідки харчових відходів: вплив на природні ресурси".
Як повідомляється у прес-релізі ФАО, обсяг продовольчих відходів оцінюється в 1,3 млрд тонн на рік. "Продовольство, яке щорічно виробляється, але не споживається, можна порівняти з об'ємом щорічного потоку Волги, воно є джерелом 3,3 гігатонн викидів парникових газів в атмосферу", - йдеться в документі.
"Ми не можемо дозволити собі викидати або втрачати у процесі виробництва третину виробленого продовольства, в той час як 870 млн людей голодують щодня", - наводяться у прес-релізі слова генерального директора ФАО Жозе Граціану да Сілва.
ФАО також запропонувала рекомендації, як можна знизити продовольчі відходи і втрати на кожному етапі продовольчого ланцюжка.
Зокрема, при перевиробництві продукції рекомендується знаходити вторинні ринки збуту або надавати продовольчу допомогу вразливим верствам населення. "Якщо продовольство не придатне для споживання людиною, наступним варіантом є передання його на корм тваринам, що дозволить зберегти ресурси, які мали бути витрачені на виробництво комерційних кормів", - йдеться в документі.
Там, де повторне використання неможливе, повинні застосовуватися утилізація та відновлення. "Утилізація побічних продуктів, анаеробна обробка, компостування та спалювання надають значні переваги порівняно з гниттям на звалищах, - відзначають фахівці ФАО. - Продовольчі відходи на звалищах є джерелом метану і особливо шкідливих парникових газів".
Підготовку доповіді профінансував уряд Німеччини. !zn
Читайте також:
За рахунок продажу президентського літака нагодують мільйон малавійців
Індія готує наймасштабнішу соціальну програму у світі - нагодувати 800 млн осіб
ООН зафіксувала гострий дефіцит продуктів харчування в 34 країнах світу