Про це на сторінках Newsweek пише оглядач Білл Пауелл, додаючи, що коли стало відомо про звільнення Беннона, багато хто сприйняв це як поразку президента Дональда Трампа і його близьких соратників. Переможцями ж вважалися, приміром, голова Національної економічної ради Гері Коен, який не хоче псувати статус-кво з Китаєм, наголошуючи, що Пікін може допомогти США приборкати Північну Корею, а також вирішити низку інших проблем.
Але так звані "глобалісти" у Вашингтоні ще не перемогли. У своєму прощальному інтерв'ю Беннон сказав, що не бачить реалістичного військового сценарію у питанні КНДР. І ці його слова суперечили офіційній позиції Білого дому, який допускає "будь-які варіанти". Також Беннон шокував своїми міркуваннями на тему торгівлі.
"Ми в стані економічної війни з Китаєм. Не варто соромитися говорити про те, що вони роблять. Це написано у їхній літературі. Одна з країн буде гегемоном через 25-30 років. І цю роль займуть вони, якщо ми не завадимо", - сказав Беннон.
Оглядач пише, що ця риторика була дуже перебільшеною, але не виключено, що екс-радник Трампа певною мірою мав рацію.
"Якщо відкинути слово "війна", картинка стає більш чіткою. У літературі і інших джерелах Китай говорить, що має намір повалити економічну владу США. А на найвищому рівні Компартії часто розмірковують, як це зробити", - пише американський оглядач.
Він пропонує розглянути програму "Зроблено в Китаї-2025", яку Пекін оприлюднив у 2015 році. За менш ніж 8 років країна хоче стати світовим лідером у передових інформаційних технологіях, електротранспорті, виробництві автоматизованих виробничих машин, а також в аерокосмічній і інших високотехнологічних галузях. Всі ці індустрії життєво важливі. Вони рухають вперед інновації, створюють мільйони добре оплачуваних робочих місць і роблять країни, які займають в них лідерські позиції, найбільш економічно конкурентноспроможними у світі.
Зважаючи лише на кількість населення, Китай завжди мав потенціал стати найбільшою економікою світу. В країні живе 1,3 мільярда людей, в той час як у США - лише 325 мільйонів. Але Пекін не може стати головною економікою світу лише завдяки кількості населення.
Згідно з планом до 2025 року, Пекін хоче, щоб китайські компанії виробляли 40% всіх компонентів і матеріалів для внутрішнього виробництва вже через три роки. А до 2025-го - 70%.
"Багато економістів і бізнес-лідерів вважають, що ці цифри надто амбітні. Але якщо Пекін зможе їх досягти, світова економіка зміниться, як і те, хто встановлює у ній правила", - йдеться в статті.
Автор зауважує, що плани Китаю не повинні нікого дивувати. Він нагадує про книгу колишнього чиновника з Міністерства оборони США Майкла Піллсбері під назвою "Столітній марафон: таємна китайська стратегія з заміни Америки в ролі глобальної суперсили". Вона базується на оприлюднених китайських документах і особистих зустрічах Піллсбері з китайськими чиновниками.
Колишній військовий писав у книзі, що Пекін ретельно вивчає американські методи, які дозволили Вашингтону стати головною економікою планети, а також намагається їх покращити і використати.
"Серед американських стратегій, які вивчаються, - захист внутрішнього ринку, фінансові субсидії для внутрішніх компаній і збільшення експорту", - йшлося в книзі.
Іншими словами, Америка колись робила все те, що Китай робить зараз.
"Наш перший міністр фінансів Александр Гамільтон заклав основу деяких основиних правил, які затьмарюють китайську політику останніх десятиліть. В звіті перед Конгресом за 1791 рік Гамільтон запропонував запровадити протекціоністські тарифи, заборону імпорту, субсидії для пріоритетних індустрій, заборону експорту ключової сировини, запропонувати винагороди і патенти для інвесторів, регулювати виробничі стандарти і розвивати фінансову і транспортну інфраструктуру. Цими правилами США керувалися впродовж наступних 150 років", - писав Піллсбері.
Глобальні економічні правила, у створенні яких Пекін не брав участі, наагаються стримувати деякі з цих тактик. Хоча це йому вдається з різним успіхом.
"Але чи буде намагатися Трамп зупинити підйом Китаю? Він жорстко висловлювався на адресу Пекіна в 2016 році під час президентської кампанії. А потім він зустрівся з лідером КНР Си Цзиньпіном минулої весни і оголосив, що відступить від торговельних погроз в обмін на допомогу у вирішенні проблеми КНДР. Але він не вірить, що така допомога буде надана. Тому він знову збирається натиснути на торгівлю. США запровадили санкції проти кількох китайських компаній за ведення бізнесу з Пхеньяном. А 14 серпня Трамп оголосив, що "розслідує" китайські спроби викрасти інтелектуальну власність", - йдеться в статті.
Чи всі ці кроки означають, що США зайняли жорстку позицію щодо Китаю? З точки зору тих, хто святкує відставку Беннона, ні. Тому що так звані "глобалісти" у Білому домі перемогли і взяли гору над Трампом. Але цей висновок може бути помилковим. Нинішній американський президент переконаний, що шкоди від розвитку торговельних відносин з Китаєм було більше, ніж користі. До того ж, Пекін так і не завадив КНДР розвинути ядерну зброю. Ці переконання засіли в голові Трампа.
"Тож Беннон може й покинув Білий дім, але боротьба проти Китаю тільки починається", - йдеться в статті.
Нагадаємо, що високопоставлені радники президента США Дональда Трампа готують ряд санкцій у відношенні Китаю.
Раніше повідомлялося, що союзники США в азіатсько-тихоокенском регіоні навряд чи стануть допомагати американцям у разі конфлікту Вашингтона з Пекіном. Не дивлячись на підтримку безпеки Сполученими Штатами, країни регіону серйозно залежні від Китаю економічно.
Детальніше про зміну в міждержавних відносинах США і Китаю читайте в статті Юлії Курнишової "США - Китай: конфлікт у трьох вимірах" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".