Тютюнова індустрія тисне на Україну через вплив на Кабмін та Верховну Раду - дослідження

Поділитися
Тютюнова індустрія тисне на Україну через вплив на Кабмін та Верховну Раду - дослідження
Експерти оцінили рівень втручання тютюнової промисловості на політику держави в Україні у 64 бали зі 100 можливих.

Україна посіла 52 місце із 80 держав за рейтингом втручання тютюнової індустрії в політику охорони здоров’я держави. Результати третього Глобального індексу втручання були оприлюднені 11 листопада.

Третій звіт про Індекс втручання тютюнової індустрії в Україні, ґрунтується на даних, зібраних за період від 1 січня 2020 року до 31 березня 2021 року та підготовлений організаціями громадянського суспільства. Індекс оцінює, як українська влада реагує на тактику втручання тютюнової промисловості, використовуючи або уникаючи застосування Статті 5.3 РКБТ ВООЗ та її Керівних принципів.

За підсумками дослідження експерти оцінили рівень втручання тютюнової промисловості на політику держави в Україні у 64 бали зі 100 можливих.

"Вплив тютюнової індустрії на роботу Уряду та Парламенту залишається на рівні, який перешкоджає виконанню Україною Цілі №3 сталого розвитку ООН та поглибленню імплементації Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну", – зазначив під час презентації рейтингу виконавчий директор ГО "Життя" Дмитро Купира.

Згідно з дослідженням, у 2020 році тютюнова індустрія через свої групи впливу у Верховній Раді постійно займалася "законодавчим спамом" та блокувала ухвалення комплексного антитютюнового законопроєкту.

Крім того, використовувала скрутну ситуацію боротьби країни з пандемією COVID-19, тютюнова індустрія мала вплив на державу через надання допомоги.

"Неприпустимо, коли під час пандемії COVID-19 тютюнова промисловість намагалася надавати допомогу державі, водночас вимагаючи зменшення акцизів на тютюнові вироби", – наголосив у ході презентації лікар-методист Центру громадського здоров’я МОЗ України Отто Стойка.

Водночас учасники дослідження звернули увагу на заходи, які вживала держава, та які дали піднятися Україні в рейтингу на 4 бали у порівнянні з попереднім оцінюванням.

Так, попри агресивні спроби тютюнової індустрії підірвати політику підвищення акцизів на тютюнові вироби для електричного нагрівання (ТВЕНи), Уряд та Верховна Рада України змогли відстояти ефективне рішення про гармонізацію акцизів на ТВЕН та сигарили до рівня сигарет. Зокрема, з 1 січня 2021 року вступили в дію норми Закону № 466-IX і лише за перші 9 місяців 2021 року доходи Держбюджету від акцизів на ТВЕНи склали близько 10,5 млрд гривень у той час, як за весь 2020 рік доходи від акцизів на ТВЕН становили 1,7 млрд грн.

"Україна гармонізувала оподаткування сигарет та ТВЕН, що дозволило Держбюджету отримати додаткові надходження. Тютюнова індустрія намагалася скасувати підвищення акцизів, однак завдяки вчасному інформуванню та суспільному резонансу, державі вдалося захистити ефективне рішення", – зазначив голова правління ГО "Антикорупційний штаб" Сергій Миткалик.

Нагадаємо, глобальний індекс втручання тютюнової індустрії був вперше запроваджений як регіональний звіт "Альянсом у Південно-Східній Азії з боротьби проти тютюну" (South-East Asia Tobacco Control Alliance)  за підтримки проєкту "Зупинимо тютюнові організації та вироби" Благодійного Фонду Блумберга. Індекс є частиною глобальної публікації "Всесвітнього центру ефективного управління контролем над тютюном" (Global Centre for Good Governance in Tobacco Control) у Школі глобальних досліджень Університету Таммасат.

Наразі у парламенті зареєстровано більш як 40 законопроєктів, які не наближають, а навпаки,віддаляють українське законодавство від Директиви Європейського парламенту і Ради 2014/40ЄС. Ситуацію проаналізувала редакторка відділу економіки ZN.UA Юлiя Самаєва у матеріалі "Викривлене дзеркало тютюнової Євродирективи".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі