Тінізація економіки для обходу обмежень є проблемою, яка в тому числі відбивається на готівковому обмінному курсі валют, зазначає у своїй колонці для ZN.UA голова НБУ Кирило Шевченко.
За його словами, тиск на готівковий валютний ринок виникає, в тому числі, й через нарощування пропозиції гривні внаслідок емісійного фінансування Національним банком дефіциту Держбюджету.
«Це призводить до тиску на міжнародні резерви та до девальвації готівкового обмінного курсу й курсу розрахунків за картками, що в цілому веде до соціального напруження та невдоволення», - зазначає Шевченко.
Аби стримати фіксований обмінний курс, у березні Національний продав на валютному ринку 1,8 млрд дол. США, у квітні – 2,2 млрд дол. США, а за 27 днів травня – вже 3 млрд дол. США. Водночас готівковий курс гривні до долара США протягом березня девальвував на 3%, протягом квітня – на 4%, а протягом 27 днів травня – більше ніж на 9%.
Рішенням, на думку Голови НБУ, має бути скасування валютних обмежень, що сприятиме виведенню з тіні операцій з валютою, збільшенню обігу на легальному сегменті ринку, посиленню стабільності на ньому та ліквідації множинності обмінних курсів. Втім, наголошує Шевченко, регулятор не зможе повернутися до валютної лібералізації допоки не буде зупинено перетікання гривні на валютний ринок та здійснено поступовий перехід до плаваючого обмінного курсу.
Про те, якою має бути «Фінансово-економічна політика за воєнного часу» читайте більше в матеріалі голови НБУ Кирила Шевченка.