Верховна Рада зробила перший крок до "здешевлення вартості газу для населення" шляхом зниження рентних ставок на видобуток газу до єдиного рівня у 29%.
За основу за альтернативний депутатський законопроект №2835 проголосували 228 народних депутатів у вівторок, 6 жовтня.
Серед авторів законопроекту - голова фракції "Батьківщина" Юлія Тимошенко, заступник голови "БПП" Ігор Кононенко, а також депутати фракції "Самопоміч".
У той же час за урядовий законопроект №2352а проголосували лише 166 депутатів при першій спробі.
Законопроектом пропонується знизити ставки ренти для компаній, що видобувають газ, до 29% – до єдиного для всіх рівня (як для комерційних компаній, так і державних). Разом з тим, для договорыв спыльноъ дыяльносты залишаэться ставка в 70%.
Також пропонується встановити нульову ставку збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ.
Автори проекту розраховують, що це "в сукупності з іншими заходами дозволить знизити ціну на газ для населення".
"Мета законопроекту полягає у встановленні однакових ставок рентної плати для всіх підприємств-видобувачів природного газу без розподілу за типом споживання видобутого газу (для споживання населенням і для продажу промисловим підприємствам - ред.) та встановлення справедливої ціни на газ для населення, виходячи з реальної платоспроможності громадян", – йдеться в пояснювальній записці.
Втім, варто зазначити, що прийняття законопроекту в майбутньому не автоматично призведе до зниження цін на газ для населення. Адже тарифи встановлює НКРЕКП.
На сьогоднішній день ставка рентної плати за природний газ, реалізований населенню, видобутий з покладів до 5 км складає 70% від вартості, видобутий з покладів понад 5 км – 14%.
Разом з тим, ставка рентної плати за природний газ, що реалізується промисловим споживачам або направляється на будь-яке інше комерційне використання, видобутий з покладів до 5 км, що складає 55% від вартості, а видобутий з покладів понад 5 км – 28%. Також в березні Рада підвищила ренту на видобуток газу з 20% до 70% для держкомпаній.
Як повідомлялося, до липня 2014 року ставка плати за користування надрами при видобутку газу приватниками становила 15% (при глибині більше 5 км) і 28% його вартості (при глибині до 5 км). Потім Верховна Рада тимчасово, до кінця 2014 року, збільшила ставки до 28% і 55% відповідно. Такі дії зустріли гостру критику з боку приватних нафтогазовидобувних компаній, які згорнули свої інвестиційні програми, однак Рада продовжила дію норми і на 2015 рік.
Детальніше про перспективи зниження ренти для газодобувних підприємств читайте у статті "Про рентоповернення та податковилучення" на сайті ZN.UA.