Тепловики знову бунтують: тарифи для населення на тепло з 1 червня доведеться підвищувати в 3 рази

Поділитися
Тепловики знову бунтують: тарифи для населення на тепло з 1 червня доведеться підвищувати в 3 рази
Тепловики також стверджують, що ціна газу від "Нафтогазу" необґрунтована та розрахунково не підтверджена.

Міжгалузева асоціація “Укртеплокомуненерго” заявляє, що отримала від ГК “Нафтогаз Трейдинг” нові ціни газу для виробництва теплоенергії для потреб населення, відповідно до яких тепловики будуть змушені з 1 червня 2022 підняти тарифи в 3 рази. Про це зазначається в листі Асоціації, який направлений в Кабінет Міністрів.

"Згідно з цінами, доведеними ГК “Нафтогаз Трейдинг” до теплопостачальних підприємств, ціна газу для виробництва теплоенергії для потреб населення з 1 червня 2022 року зростає в 3,9 разів. Оскільки в структурі вартості 1 Гкал газова складова в середньому складає 80%, то тариф на теплоенергію для населення відповідно зросте щонайменше втричі і становитиме понад 5 тис. грн/Гкал (без урахування зміни інших складових). Нагадаємо, сьогодні середня вартість 1 Гкал в Україні становить 1677,08 грн/Гкал (з ПДВ)", - йдеться в листі.

Тепловики наголошують, що Кабмін має визначитися. Або тарифи в Україні не підвищуватимуться на період дії воєнного часу, як це визначено постановою КМУ від 29.04.2022 № 502. Або, якщо ціни на газ все ж таки зросли, то Кабмін має визначити джерела компенсації різниці між економічно обґрунтованими тарифами на теплову енергію та тарифами, що застосовуватимуться до населення на рівні минулого опалювального сезону.

"На сьогодні, відповідно до Закону України "Про ціни і ціноутворення", обов’язок відшкодувати різницю в тарифах покладається на органи місцевого самоврядування за рахунок коштів місцевих бюджетів. Однак дієвого законодавчого механізму компенсації цієї різниці в тарифах наразі немає. Відтак, підприємства ТКЕ не в змозі закупити газ для поточних потреб і майбутнього опалювального сезону", - йдеться в листі.

У цьому зв'язку тепловики подали в Кабмін  три сценарії врегулювання кризи, які під час дії воєнного стану в Україні дозволять втримати під контролем критичну інфраструктуру та задовольнити попит на тепло.

  • Згідно з першою пропозицією ціни на газ для підприємств теплокомуненерго (ТКЕ) лишаються на рівні минулого опалювального сезону, а різниця в тарифах з державного бюджету компенсується напряму НАК “Нафтогаз України”.
  • Друга пропозиція базується на поетапності розрахунку ТКЕ за газ: теплопостачальники сплачують за вартість газу за ціною 7 583,89 грн/тис.м³ блакитного палива до визначеного угодою з газопостачальником терміну, а решту 21 807,66 грн/тис.м³ -- після отримання компенсації різниці між економічно обґрунтованими і поточними тарифами на теплову енергію у строк не більше 5 банківських днів після отримання компенсації.
  • Третя пропозиція – впровадження державного регулювання цін на природний газ, що постачає ГК "Нафтогаз Трейдинг" для ТКЕ і компенсація різниці в ціні на газ з державного бюджету на поточний рахунок постачальника із спеціальними обов’язками (ПСО). Для цього НАК "Нафтогаз України" в особі ТОВ ГК "Нафтогаз Трейдинг" укладає договори на постачання природного газу теплопостачальним підприємствам на виробництво теплової енергії для всіх категорій споживачів (населення, бюджетні установи, релігійні організації та ін.) як постачальник із спеціальними обов’язками. При цьому трирічні договори на постачання природного газу, які діють на сьогодні, припиняють свою дію.

Усі три пропозиції передбачають відтермінування оплат реструктуризації боргу (якщо вони є) та припинення виконавчих впроваджень та дій за попередніми боргами до скасування воєнного стану в Україні.

“Від імені українських теплопостачальників ми звернулися до Прем’єр-Міністра України з проханням не допустити зупинки підприємств через амбітні бажання “Нафтогазу” надприбутків за рахунок необґрунтованого та розрахунково не підтвердженого підвищення ціни природного газу для ТКЕ. В умовах воєнного стану підприємства ТКЕ гідно й відповідально завершили опалювальний сезон та розпочали підготовку до наступного. В умовах війни така здирницька практика газопостачальника, що продовжує приховувати реальну собівартість газу вітчизняного видобутку виглядає як спланована акція захоплення контролю над підприємствами теплопостачання”, -- підкреслив президент МА “Укртеплокомуненерго” Арсентій Блащук.

Нагадаємо, 30 травня Харківська ТЕЦ-5, яка постачає тепло третині міста, заявила, що з 1 червня зупиняє роботу та консервує обладнання, опалювальний сезон – під питанням. Причиною такого рішення є ціни на газ.

Раніше голова правління НАК "Нафтогаз України" Юрій Вітренко в інтерв'ю "Інтерфакс-Україна" заявляв, що Кабінет Міністрів України створить спеціальний фонд держбюджету для надходжень від міжнародних донорів, за рахунок якого матиме можливість утримувати тарифи на газ для населення, компенсувати різницю. у тарифах для підприємств теплокомуненерго та операторів газорозподільних мереж.

Утримувати ціни на газ та опалення обіцяють також в Офісі Президента. У воєнний період ціни на газ для населення залишаться такими ж, як були раніше. Відповідний законопроект перебуває у процесі розробки та покликаний зберегти чинні тарифи. Про це повідомив заступник керівника офісу президента України Кирило Тимошенко.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі