Такого немає ні в Європі, ні в Америці: що потрібно знати про нові правила оцінки вартості майна

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Закон однозначно звужує права оцінювачів, чим порушує Конституцію. 

У листопаді зупинився весь ринок нерухомості України, адже вступив у дію новий Закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв’язку з прийняттям Закону України "Про адміністративну процедуру" №4017-ІХ від 10 жовтня 2024 року, який вносить суттєві зміни в Закон України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність". Про це в матеріалі на ZN.UA "Дивна євроінтеграція: тепер ні купити, ні продати квадратні метри" пише економіст Євген Панюшкін. 

"Саме в цьому законі прописані так звані кваліфікаційні свідоцтва оцінювачів, і вони в один момент стали нелегітимними, хоча деяким із них вже по 30 років, а їхні власники сумлінно виконували всі вимоги законодавства", — пояснює автор. 

За словами Панюшкіна, закон обмежує дію безстрокових кваліфікаційних сертифікатів двома роками. Хоча такого немає ні в Європі, ні в Америці: там кваліфікаційне свідоцтво — це як вузівський диплом, який не втрачає своєї дії через два роки.

"Уявіть, якби всі, хто має університетський диплом, перескладали екзамени кожні два роки і отримували дипломи знову. Навіщо це потрібно, якщо існує підвищення кваліфікації? — пише автор матеріалу. — Кажуть, це євроінтеграція. Яка? Нею навіть не пахне".

Закон змінив напрямки оцінки, їх стало три — нерухомість, рухоме майно, бізнес і нематеріальні активи. З нерухомості кудись зникли земельні ділянки, хоча згідно із законодавством земельні ділянки — також нерухомість, наголошує Панюшкін.  Але чиновникам подобається видавати окремі сертифікати, окремо навчати з усіма атрибутами, що супроводжують цей процес.

"Куди ж поділись ідеї об’єднати землю та будівлі, щоб позбутися так званої фракційної оцінки, чим обґрунтовував Фонд держмайна необхідність нового закону про оцінку?" — риторично запитує він. 

Рухоме майно має багато типів оцінки (або спеціалізацій, як було досі), але раніше оцінювачі культурних цінностей не мали вчити оцінку транспортних засобів, тільки якісь загальні засади. А тепер коштовності — це також рухоме майно, але дуже специфічна оцінка. Щоб нею займатися, слід опанувати й оцінку літаків, водного транспорту, обладнання тощо.

"В Європі однозначно є розділення цих дисциплін, а не їхнє об’єднання, бо логіки в такому об’єднанні немає", — наголошує автор. 

Закон однозначно звужує права оцінювачів, чим порушує Конституцію України. Якщо раніше прийманням екзаменів, розглядом скарг на роботи оцінювачів та іншими важливими питаннями на ринку оцінки займалась екзаменаційна комісія, то тепер — кваліфікаційно-дисциплінарна. Втім, суть не в назві, а в тому, що народні депутати з подачі чиновників Фонду держмайна, змінивши назву, фактично відмінили існування екзаменаційної комісії, яка, між іншим, приймала рішення про видачу кваліфікаційного свідоцтва. Тепер нікому прийняти рішення про видачу кваліфікаційного свідоцтва або свідоцтва про підвищення кваліфікації.

Більше матеріалів Євгена Панюшкіна читайте за посиланням

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі