Світу не варто забороняти офшори після "панамського скандалу" – The Economist

Поділитися
Світу не варто забороняти офшори після "панамського скандалу" – The Economist Світ повинен унеможливити анонімну реєстрацію офшорів
Видання радить ввести нові жорсткі правила реєстрації офшорних компаній, щоб зменшити можливості корупціонерів у відмиванні грошей.

Три роки тому спостерігачі опублікували серію звітів про "податкові раї", опираючись на витік конфіденційних документів. Тоді клієнти панамської компанії Mossack Fonseca почали переживати, чи їхні секрети захищені.

Однак в компанії запевнили, що боятися нічого, тому що їхні дата-центри були "витвором мистецтва", а алгоритми кодування – "світового класу". Але тепер журналісти опублікували перші репортажі на основі секретних документів Mossack Fonseca.

Про це сьогодні пише The Economist, додаючи, що неназваний інсайдер передав їм 11,5 мільйонів документів за 40 років. Серед "панамських паперів" є дані про таємні офшори 140 політиків і чиновників, серед яких 12 чинних і колишній президентів, монархів і прем'єр-міністрів. В документах також є дані про 33 людей з "чорного списку" США, який звинувачують у співпраці з терористами і наркобаронами.

Суми, про які стало відомо, величезні, а імена порушників – гучні. Друзі президента Росії Володимира Путіна відмили через мережу банків і офшорних компаній два мільярди доларів. Шурин лідера КНР, діти прем'єр-міністр Пакистану і двоюрідна сестра сирійського диктатора, батько прем'єр-міністра Великобританії – всі вони вели справи з Mossack Fonseca.

Панамська компанія заперечує, що порушила закон, так само, як і всі її клієнти. Дійсно, є багато законних причин для використання офшорних компаній і банківських рахунків. Коли дві компанії створюють міжнародне спільне підприємство, вони можуть зареєструвати його на нейтральній території. Або ж громадяни нестабільних країн часто шукають безпечне місце для зберігання своїх заощаджень. Але офшори також можуть бути використані, щоб ухилитися від сплати податків чи приховати своє незаконним чином отримане багатство.

Переглядаючи дані, отримані журналістами ICIJ, можна зрозуміти, якими багатими стали друзі і родичі деяких політиків. Донька президента Азербайджану, як виявилося, таємно контролює золоті шахти. А племінник президента ПАР чимало заробив на нафтових контрактах з ДР Конго, куди його країна відправила тисячу миротворців. Громадяни ПАР обурені, і президенту Джейкобу Зумі тепер загрожує імпічмент через обвинувачення у використанні державних коштів для будівництва власного палацу. А прем'єр-міністру Ісландії довелося піти у відставку, оскільки люди вийшли на вулиці, коли дізналися, що його дружина також керувала секретним офшором.

"Корупція робить світ біднішим і менш рівноправним. Коли політики крадуть, вони скорочують обсяг державних коштів, які б могли бути витрачені на будівництво доріг і шкіл. Коли вони віддають найприбутковіші контракти своїм друзям, вони ображають платників податків і відлякують чесні компанії, які б могли інвестувати в країну", - пояснює The Economist.

Однак, на думку видання, боротьба з "податковими раями" не вирішать проблему. Головна відповідальність лежить на національних урядах, багатьом з яких потрібно докласти більше зусиль для того, щоб зробити свої фінанси прозорими, а гарантії проти кумівства більш надійними. Але це спрацює лише тоді, коли у клептократів буде менше можливостей приховати награбоване. Тому потрібні скоординовані глобальні зусилля, щоб розправитися з корпоративною анонімністю і посередниками, які допомагають злочинцям відмивати гроші.

Видання звертає увагу на те, що в "панамських документах" багато даних про анонімні фіктивні компанії, справжні власники яких ховаються за найнятими "представниками". І це дозволяє корумпованим чиновникам відмивати гроші. Тому потрібно зобов'язати офшори реєструвати компанії лише на ім'я справжніх власників. А за порушення цього правила ввести строге покарання. Великобританія і кілька менших країн вже зробила кроки в цьому напрямку. Іншим потрібно теж піти за їхнім прикладом.

Нагадаємо, 3 квітня Центр по дослідженню корупції та організованої злочинності (OCCRP), Міжнародний консорціум журналістських розслідувань (ICIJ), а також сайти світових ЗМІ опублікували великий матеріал, в якому йдеться про численних офшорних компаніях, що використовуються лідерами держав, політиками, знаменитостями і відомими спортсменами.

В матеріалах ICIJ, ідеться про те, що президент України Петро Порошенко ще не передав свої активи в "сліпий траст", як він заявляв раніше, проте для реструктуризації активів корпорації Roshen вжестворені три офшорних компанії. Представники президента України пояснили, що офшор йому був потрібен для передпродажної реструктуризації кондитерського бізнесу.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі