Експерти Світового банку попередили про ризик «загубленого десятиліття» у світовій економіці. Найбільші труднощі будуть відчувати країни, що розвиваються, у тому числі Росія. "Винні" ковід, війна і повільність влади, пише Медуза з посиланням на дослідження Світового банку.
У новому дослідженні експерти СБ передбачили уповільнення потенційних темпів економічного зростання — з 2,6% у «десяті» роки до 2,4% у «двадцяті», що еквівалентно приблизно 200 мільярдам доларів на рік.
- Загалом економіка «пригальмує» у країнах, що охоплюють 80% світового ВВП. Додатковим чинником уповільнення для країн Європи та Центральної Азії стане війна в Україні.
- Економічні проблеми спричинять соціальні: державам стане складніше боротися з безробіттям, бідністю, кліматичними кризами та іншими викликами.
- За оцінкою експертів, у найближчі десять років проблеми будуть з усіма трьома складовими економічного зростання – працею, капіталом та продуктивністю. Населення світу старіє, і це стає проблемою не тільки розвинених країн, а й тих, що розвиваються з їх ринками праці. Криза капіталу — це нездатність багатьох країн (насамперед розвиваються) підтримувати рівень інвестицій, необхідний для збалансованого розвитку економіки та стримування інфляції. Нарешті проблема продуктивності комплексно пов'язана з попередніми двома: дефіцит кадрів та інвестицій не дозволяє виробництвам ефективно модернізуватися.
- «Прискорити» економіку та зруйнувати песимізм експертів могли б масштабні інвестиції та підвищення ефективності. Але шансів на це небагато: держави вже вклали багато ресурсів у рамках постковидного відновлення і не готові до нового раунду інвестицій, а навіть якщо необхідні кошти буде виділено, ефект від них економіка, швидше за все, відчує лише через кілька років.
Раніше Європейський центральний банк закликав звернути увагу на вразливість небанківського сектору фінансової системи, що в ЄЦБ уважно стежать за поточною напруженістю на ринку.