Пандемія коронавірусу та введення карантинних заходів стали масштабним шоком для світової економіки і занурили її в глибоку рецесію. Про це йдеться в червневому огляді Світового банку (СБ) "Перспективи світової економіки" (Global Economic Prospects, GEP).
В СБ прогнозують, що світовий ВВП скоротиться на 5,2% в 2020 році - максимальними темпами з часів Другої світової війни. При цьому зниження обсягу ВВП на душу населення, як очікується, торкнеться найбільшу з 1870 року частку країн.
У січневому GEP СБ прогнозував зростання світової економіки на 2,5% у поточному році, таким чином, у червні прогноз був погіршений відразу на 7,7 процентного пункту (п. п.).
Економічна активність в розвинених країнах в цьому році, ймовірно, скоротиться на 7% на тлі серйозних потрясінь у внутрішній попит і пропозицію, торгівлю і фінанси, зазначають у СБ. В країнах з ринком, що формується, і країнах, що розвиваються (EM і DE) обсяг ВВП в поточному році, як очікується, зменшиться на 2,5%, причому падіння буде першим, як мінімум, за шістдесят років.
У січні СБ прогнозував зростання ВВП розвинених країн на 1,4%, EM і DE - на 4,1%.
Глобальний показник доходу на душу населення, як очікується, скоротиться на 3,6%, що приведе мільйони людей в крайню бідність.
Базовий прогноз СБ складений виходячи з припущень про те, що спад пандемії буде достатнім для скасування обмежувальних заходів у країнах з розвиненою економікою до середини поточного року. В цих умовах світовий ВВП збільшиться на 4,2% в 2021 році, зростання в країнах з розвиненою економікою складе 3,9%, а у EM і DE - 4,6%, очікують в СБ.
Проте існує і песимістичний сценарій розвитку подій.
"Якщо події будуть розвиватися за песимістичним сценарієм, то в цьому році світову економіку може очікувати падіння на 8%, а потім, у 2021 році, - млявий відновне зростання, трохи більше ніж на 1%, при скороченні ВВП держав EM і DE майже на 5% у поточному році", - йдеться в огляді.
Для порівняння, Мінекономіки повідомило, що скорочення обсягів ВВП України в січні-квітні 2020 року поглибилося до 5%. Падіння ВВП в першому кварталі склало 1,5%.
До цього Кабмін опублікував комплексну програму з відновлення вітчизняної економіки, в якому прогнозував, що в 2020 році валовий внутрішній продукт України може скоротитися на 4-8% порівняно з 2019 роком.