Падіння цін на нафту на світових ринках буде вигідним для більшості країн, якщо цей процес буде супроводжуватися прискоренням росту світової економіки, йдеться в огляді Світового банку (СБ) "Глобальні економічні перспективи".
Крім того, СБ закликає emerging markets в умовах такої динаміки нафтових цін провести реформу спотворюють ринок паливних субсидій і привести державні фінанси в порядок.
"Низькі ціни на нафту, як очікується, збережуться в 2015 році і будуть супроводжуватися істотними змінами реальних доходів країн-імпортерів і експортерів", - йдеться в доповіді.
На думку аналітиків СБ, період, коли нафта коштувала дорожче 100 доларів за барель, підійшов до кінця. Ціни палива можуть зрости не раніше 2016 року, і то незначно.
Виходячи з даних довгострокових спостережень, СБ припускає, що падіння цін на нафту на 30% може сприяти зростанню світової економіки на 0,5% у середньостроковій перспективі, йдеться в огляді. Кожні 10% зниження цін на нафту підсилюють зростання економіки країн-імпортерів на 0,1-0,5 процентного пункту (п. п.) залежно від частки закупівель нафти за кордоном у ВВП. Наприклад, у Китаї позитивний вплив на підйом економіки складе 0,1-0,2 п. п., так як на нафту припадає лише 18% в структурі енергоспоживання, а 68% забезпечує вугілля.
В числі держав з економікою, що розвивається, яким сприяє падіння нафтових цін, СБ називає Бразилію, Індію, Індонезію, ПАР і Туреччину.
Разом з тим дешева нафта є серйозною проблемою більшості країн-експортерів цього палива, яким загрожують ослаблення економічного зростання, погіршення стану державних фінансів і зовнішніх розрахунків. У цій групі Світовий банк виділяє Росію, рецесія в якій також створює ризики ослаблення зростання в країнах Центральної Азії, Нігерію та Венесуелу.
У разі зниження середньорічної ціни нафти на 10% зростання ВВП експортерів нафти, включаючи РФ, держави Близького Сходу і Північної Африки, може ослабнути на 0,8-2,5 п. п. на рік, наступний за таким падінням.
При цьому інфляція в 2015 році буде на 0,4-0,9 п. п. менше, ніж було б за відсутності такого чинника.
Вплив зниження нафтових цін на інфляцію, ймовірно, буде носити тимчасовий характер, оскільки, як правило, на ВВП та інфляцію в більшій мірі впливає підвищення ціни нафти, а не її зменшення.
"Зниження цін на нафту відбувається під впливом сукупності факторів, в числі яких - кілька років несподіваного зростання пропозиції нафти і спаду попиту на неї, зменшення геополітичних ризиків в деяких регіонах світу, істотний перегляд політичних цілей Організації країн-експортерів нафти (ОПЕК) і підвищення курсу долара США. Хоча відносна сила впливу факторів, що призвели до недавнього падіння цін, залишається невизначеною, як видається, провідну роль в цьому зіграли фактори з боку пропозиції", - вважають експерти Світового банку.
Падіння нафти може означати закінчення "суперциклу" зростання цін на сировину. СБ зазначає "цікаві паралелі" з обвалом цін на нафту у 1985-86 роках після того, як розвиток технологій дозволив видобувати сировину в Північному морі і на Алясці. Після обвалу 1985-86 років ціни на нафту залишалися низькими більше 15 років.
У доповіді Світового банку також відзначається поступове уповільнення зростання світової торгівлі під впливом циклічних, так і довгострокових чинників. У 2012-2013 роках підйом становив менше 3,5%, тоді як середньорічний приріст до світової фінансової кризи дорівнював приблизно 7%.
Раніше в адміністрації Барака Обами вказали на вигоду США від падіння цін на нафту. У той же час, як пише Die Welt, дешевшає нафта визначає долю Путіна - газета нагадує російському президентові, як СРСР розпався через нетривалого спаду цін на "чорне золото".