Світовий банк прогнозує, що в нинішньому році буде дешевшати не тільки нафта, але і інші сировинні товари, які становлять більшу частину російського експорту, пише "КоммерсантЪ".
В складеному СБ січневому огляді сировинних ринків зазначається, що з 2011 року світові ціни на основні енергоносії, метали, мінерали і продовольство впали більш ніж на третину.
Обвалення цін на сировину почалося в другій половині 2014 року. З кінця червня нафта подешевшала на 55%. За останні три десятиліття ціна на нафту падала сильніше на семимісячному відрізку лише двічі: на 67% з листопаду 1985-го по березень 1986 року і 75% - з липня по грудень 2008 року.
При цьому ціни на продовольство і сільгоспсировину, промислові та дорогоцінні метали за цей же період знизилися на 6%, 8% і 9% відповідно.
"Зниженню цін сприяють значная пропозиція, погіршення перспектив глобального економічного зростання і зміцнення долара. Ключову роль в обвалі цін на ринку нафти відіграв збіг росту пропозиції і попиту разом з відмовою ОПЕК від управління поставками", - наголошується в звіті.
У 2015 році аналітики очікують зниження всіх дев'яти цінових індексів основних видів сировини, що відслідковуються банком, що вони називають "рідкісним явищем". Тільки в 2016 році більшість із них повернеться до незначного зростання.
Дешева нафта, яка, згідно з прогнозом, в 2015 році буде триматися на середньому рівні $ 53 за барель, призведе до додаткового зниження цін на інші сировинні товари, особливо природний газ. Також подешевшають добрива та продовольства (передусім зернові та олійні культури).
Ъ зазначає, що товари, про які йде мова в огляді, у січні - листопаді 2014 року, за даними ФМС, становили 93% експорту Росії в країни далекого зарубіжжя і 79% - в країни СНД. Видання додає, що, згідно з минулорічними даними, навіть зростання експорту ряду товарів не змогло компенсувати падіння їх вартості. При цьому в Мінекономіки РФ прогнозують, що російський експорт в 2015 році складе $ 432 млрд, скоротившись на 14%.
У своєму останньому, січневому звіті Світовий банк переглянув прогноз щодо зниження ВВП Росії в 2015 році до 2,9% проти падіння на 0,7%, прогнозованого раніше. На думку аналітиків, "напружені відносини з Україною, санкції і падіння цін на сиру нафту наклалися на структурний спад" в російській економіці.