Страховий стаж: як змінився порядок його обчислення

Поділитися
У червні набрав чинності відповідний закон.

Кожного року в Україні зростає мінімальна кількість страхового стажу, необхідного для виходу на пенсію за віком. Як і раніше, стати пенсіонером українці можуть у 60 років, але за наявності необхідної кількості стажу. У 2024 році потрібно накопичити не менше 31 року, торік 2023 року потрібно було мати від 30 років.

Фахівці «Юридичного порадника для ВПО» розповіли, як змінилося у обчисленні страхового стажу. 23 червня набрав чинності Закон України 3674-IX, яким, зокрема, було врегульовано окремі питання обчислення страхового стажу.

Врегульовано порядок обчислення страхового стажу для військовослужбовців

Так, зокрема, до вислуги років не зараховуються:

  • періоди військової служби (служби) з 19 лютого 2014 р. у збройних силах, органах внутрішніх справ, органах державної безпеки, поліції, інших військових формуваннях, перебування на посадах державної служби, на посадах в органах місцевого самоврядування у відповідних органах (формуваннях) РФ;
  • періоди добровільної роботи на посадах, пов’язаних із виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій у незаконних органах влади, утворених на тимчасово окупованій території України, зокрема в окупаційній адміністрації держави-агресора, у незаконних судових або правоохоронних органах;
  • періоди добровільної участі у незаконних збройних чи воєнізованих формуваннях, утворених на тимчасово окупованій території України, та/або у збройних формуваннях держави-агресора.

Врегульовано питання обчислення стажу набутого за межами України

Періоди трудової діяльності за межами України зараховуються до страхового стажу, у тому числі на пільгових умовах, особам, які проживають в Україні, якщо це передбачено Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» або міжнародними договорами України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.

Не зараховуються до страхового стажу періоди трудової діяльності за межами України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов’язковість яких надана ВРУ, та на тимчасово окупованих територіях України після 19 лютого 2014 р. особі, яка після 19 лютого 2014 р.:

  • проходила військову службу (службу) у збройних силах, органах внутрішніх справ, органах державної безпеки, поліції, інших військових формуваннях;
  • перебувала на посадах державної служби, на посадах в органах місцевого самоврядування у відповідних органах (формуваннях) РФ;
  • добровільно займала посади, пов’язані з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій у незаконних органах влади, утворених на тимчасово окупованій території України, зокрема в окупаційній адміністрації держави-агресора, у незаконних судових або правоохоронних органах;
  • добровільно брала участь у незаконних збройних чи воєнізованих формуваннях, утворених на тимчасово окупованій території України, та/або у збройних формуваннях держави-агресора.

Також визначено, що у разі відсутності необхідного страхового стажу для визначення права на призначення пенсії за віком включаються періоди роботи особи в іншій державі (за наявності) у календарному обчисленні, за умови зарахування таких періодів роботи до страхового стажу (стажу роботи) згідно із законодавством відповідної держави.

Визначено, що періоди трудової діяльності з 1 січня 1992 р. до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання питання обчислення страхового стажу та пенсійного забезпечення» (тобто, до 23.06.2024 р.) за межами України в державах, які входили до складу колишнього СРСР, зараховуються до страхового стажу, у тому числі на пільгових умовах, особам, які проживають в Україні, якщо це передбачено міжнародними договорами України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.

Нагадаємо, як кількість страхового стажу впливає на розмір пенсійної виплати. Від кількості набутого стажу, який має людина, залежить коли саме вона зможе піти на пенсію.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі