Ставки за кредитами "до зарплати" досягають 1158% річних

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Ставки за кредитами Середньозважена ставка в кредитних установах становить 232,2% річних © ZN.UA
Фінансова та юридична неграмотність українців сприяє розвитку лихварства в країні.

Кредитні компанії - нове для України явище. В законодавстві вони визначені як "інші кредитні установи" і спеціалізуються виключно на наданні кредитів за власні або залучені кошти як фізичним, так і юридичним особам, і їх діяльність є найменш регульованою. І саме вони найбільш активно рекламують грошові позики без застави і довідки про доходи.

Про це пише Ірина Чікіта у своїй статті для DT.UA.

"Протягом 2014 р. кількість кредитних спілок і банків зменшилась, як і обсяг кредитів, виданих ними. А от кількість фінансових і кредитних компаній зросла. За даними Нацкомфінпослуг, кредитних установ стало більше на 7, а фінансових компаній - на 38. Більше того, 589 кредитних спілок видали за рік менш ніж 2 мільярди гривень кредитів, а 92 кредитні установи - понад 5 мільярдів. Ще й наростили обсяги кредитування на 29% порівняно з минулим роком. Фінансові компанії надали позик на 7 млрд грн, ще понад 8 млрд громадяни отримали у ломбардах під заставу майна", - зазначає автор.

Однак більш вражаючою є ціна кредиту. За офіційними даними тієї ж Нацкомфінпослуг, ставки за споживчими кредитами в кредитних установах коливаються від 5% до 1158% (у 2013 р. - 732%), а середньозважена становить 232,2% річних. В ломбардах трохи менше - 216% річних, пояснює експерт.

Ризик неповернення кредитних компаніях закладається для всіх.

"Банки компенсують безнадійні кредити за рахунок резервів, а фінансові компанії - з тих захмарних 1158% річних. А ще - "вибивають" борги самі або продають їх колекторам. І тоді починаються дзвінки в шість ранку, листи в соцмережі або навіть візити з погрозами. Але люди все одно йдуть за грошима", - додає Чікіта.

При цьому в розвинених країнах такого узаконеного лихварства вже немає. В економіках, де інфляція 1-3% і майже нульова облікова ставка, позику в банку дають під 1-6% річних.

Більш високий рівень соціально-економічного розвитку країни може вирішити ряд проблем. Але дещо можна робити вже зараз. Зокрема, мова йде про інформування людей про різні аспекти роботи фінансово-кредитних установ

"Як жити - кожен вирішує сам. Але суспільство, де громадяни бідні і неосвічені, і лихварство процвітає, не зможе швидко розвиватися", - підсумовує автор.

Детальніше про аспекти роботи кредитних компаній та отриманні користувальницьких кредитів читайте у статті Ірини Чикиты "Готівковий кредит: бідність, безграмотність, безвідповідальність" у свіжому номері "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі