У 2023 році для виходу на пенсію за віком майбутньому пенсіонеру треба мати мінімум 30 років страхового стажу. З кожним роком ця вимога буде змінюватися.
Помічник адвоката Іван Колганов пояснив, хто може претендувати на пенсію державного службовця.
Він зазначив, що профільним законом України який визначає основні принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, є Закон України «Про державну службу» № 889-VIII від 10.12.2015, який набрав чинність 01.05.2016 (далі – Закон № 889).
За загальним правилом, відповідно до частини 1 статті 90 Закону № 889 пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Однак, прикінцевими положеннями Закону № 889 збережено право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу»:
- державних службовців, які на день набрання чинності цим Законом (01.05.2016) займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону 3723 та актами Кабінету Міністрів України;
- осіб, які на день набрання чинності цим Законом (01.05.2016) мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України 3723 та актами Кабінету Міністрів України.
Тобто, прикінцевими та перехідними положеннями Закону № 889, законодавець передбачив, певні вимоги – за наявності у особи станом на 01.05.2016 певного стажу держслужби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII.
Як перейти на пенсію державного службовця
Юрист зазначив, що навіть з наявністю вищезгаданих підстав, Пенсійний фонд України часто відмовляє у переході/призначенні такого виду пенсії. На жаль, вирішити це можна лише в судовому порядку.
Більшість рішень Пенсійного фонду України про відмову в перерахунку мотивовані тим, що за даними трудової книжки, відсутній необхідний стаж на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону № 3723 та актами Кабінету Міністрів України.
Однак, органи ПФУ не враховують, що пунктом 8 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII передбачено, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Спірним між сторонами у даних правовідносинах є питання зарахування до стажу на посадах державної служби різних періодів роботи чи то проходження військової служби, чи то роботи в органах місцевого самоврядування та інші.
Як вплинула індексація на розміри пенсії, кому і як підвищили виплати, та хто може вийти на пенсію цього року, читайте в матеріалі Тетяни Кириленко «Пенсія-2023: кому саме, як і скільки» на ZN.UA.