"Слуги народу" внесли законопроєкт про повернення держрегулювання цін на газ

Поділитися
Для імплементації запропонованих змін, проєкт передбачає відмову України від частини взятих на себе міжнародних зобов’язань щодо ринку газу (в контексті встановлення внутрішніх цін).

Депутат від провладної фракції "Слуга народу" Любов Шпак внесла до Верховної Ради законопроєкт, яким пропонується повернутися до державного регулювання цін на газ і відмовитися від ринку блакитного палива в частині встановлення внутрішніх цін на газ, з огляду на ситуацію, що склалася в країні після запровадження ринку з 1 серпня 2020 року.

Законопроєкт №6426 був зареєстрований у парламент лише 14 грудня. А вже 15 грудня його розглянув профільний комітет, і 16 грудня проєкт був наданий депутатам на ознайомлення.

"З 1 серпня 2020 року в Україні запрацював ринок газу для населення. Проте, вже у січні 2021 року Уряд змушений був повернув державне регулювання цін на газ. Однак, навіть після вжитих заходів вартість газу для населення продовжує зростати", - йдеться в пояснювальній записці до проєкту.

Депутат посилається на прогнози експертів енергетичної галузі та ЖКГ, згідно з якими у 2022 році газ для побутових споживачів подорожчає ще на 15-20% і буде коштувати майже 9 грн за кубометр. Для теплокомуненерго блакитне паливо також буде дорожчим на 30–50%. Значно зросте ціна і на розподіл та доставку газу (на 40–60%).

У пояснювальній записці зазначається, що Європа, згідно із зобов'язаннями перед якою Україна взялася запроваджувати ринок газу, сьогодні сама не справляється з проблемами на власному ринку. А позиція, яку зайняли ряд країн Європи щодо "Північного потоку-2", і яка загрожує Україні втратою газотранспортної системи, додатково погіршують ситуацію в Україні.

"Вже сьогодні країна відчуває наслідки цієї енергетичної кризи, вони проявляються в зупинках ТЕЦ (через дефіцит пального), зростанні цін на газ/тепло/електроенергію, стабільному зростанні цін на товари першої необхідності, зростанні заборгованості населення за комунальні послуги та ін.", - зазначає автор законодавчої ініціативи.

"Таким чином, Україна має всі підстави вжити превентивних заходів для забезпечення українських громадян, яким, відповідно до Конституції, належать надра, та підприємства, що забезпечують населення теплом, газом за доступними та стабільними цінами", - резюмується в пояснювальній записці.

Законопроєктом пропонується повернутися до моделі державного регулювання цін на газ, видобутий в Україні, та змінити принципи функціонування внутрішнього ринку природного газу, встановивши його основним пріоритетом – суспільні інтереси й забезпечення побутових споживачів та підприємств, що забезпечують населення теплом та газом, за доступними й стабільними цінами.

Законопроєктом пропонується внести концептуальні зміни до Закону України "Про ринок природного газу", що нададуть можливість Кабінету Міністрів України (уповноваженому ним Регулятору), встановлювати граничні ціни на газ для вітчизняних споживачів. Перш за все це стосується:

  • побутових споживачів;
  • підприємств, що забезпечують населення газом, теплом;
  • інших суб’єктів внутрішнього ринку.

Крім того, проєктом пропонується закріпити на законодавчому рівні положення щодо направлення всього видобутого в Україні газу на потреби внутрішнього ринку. Однак, за умови його надлишків, газ може бути експортований за ринковими цінами, передбаченими відповідними міжнародними угодами (договорами).

Проєкт також визначає складові ціни природного газу та передбачає встановлення граничних цін на всіх етапах циркуляції вітчизняного газу: від видобутку до підключення до мереж та реалізації кінцевим споживачам. В тому числі пропонується встановити й граничні розміри можливої винагороди усім відповідним учасникам процесу реалізації газу.

Для імплементації вказаних змін, проєкт передбачає подальшу відмову України від частини взятих на себе міжнародних зобов’язань щодо спільного ринку газу (в контексті встановлення внутрішніх цін).

Як писала ZN.UA, коли експерти й автори більшості публікацій у ЗМІ ледь не хором кричать, що обмежувати ціну на газ — це неправильно і не по-ринковому, виникає підозра, що вони та їхні родичі або платіжок за газ не оплачують, або просто не хочуть розуміти, що ринок, який вони так уперто захищають, ринком якраз і не є.  Читайте про це в матеріалі Сергія Следзя - "Ринок газу або гоп-стоп в темному підворітті?".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі