Представники керівництва армії Єгипту в ніч на четвер заявили, що Мухаммед Мурсі не є президентом країни. Портал Business FM оцінив стан єгипетської економіки напередодні чергової революції в країні.
До 2010 року єгипетська економіка зростала на 5-7% щорічно, зараз падає на 7 відсотків щомісяця, наголошує видання. Серйозною проблемою для країни є перенаселеність. В Арабській Республіці проживає 85 мільйонів людей. І кожен рік на ринок праці приходить більше мільйона, а робочих місць - лише 300 тисяч.
Мурсі дуже розраховував на іноземну допомогу і вів переговори щодо кредитів на загальну суму в 30 мільярдів доларів, в тому числі близько 10 мільярдів від ЄС і США, більше чотирьох мільярдів від МВФ і двох мільярдів від Росії. Але переговори були перервані через заворушення.
На думку директора Інституту стратегічних оцінок і аналізу Вагіфа Гусейнова, правління "Братів-мусульман" з самого початку було приречене на провал, осеільки у них не було конкретного плану модернізації економіки Єгипту.
"Можливо, Мурсі і його сподвижники розраховували на фінансову допомогу зі сторони Катару і Саудівської Аравії. Заява про розрив дипломатичних відносин з Сирією була продиктована з Дохи або Ер-Ріяда в обмін на збільшення фінансової допомоги. Але жоден Катар не прогодує 80-мільйонний Єгипет. У цій ситуації Мурсі робив єдине, що йому здавалося, що в цій ситуації ефективним, їздив по різних країнах і просив грошей", - цитує Гусейнова РБК daily.
Мурсі вже майже два роки не може домовитися з МВФ про умови надання допомоги Єгипту на 4,8 мільярда доларів для покриття дефіциту бюджету, що становить більше 10% від ВВП. В ході переговорів уряд Єгипту зобов'язався здійснити масштабні реформи, такі як скорочення державних субсидій і підвищення податків з фізичних осіб. Ці заходи позбавили "Братів мусульман" симпатій менш заможних верств єгипетського населення.
Крім того, важливі державні посади стали займати радикальні ісламісти, некомпетентні у підконтрольних їм сферах. У результаті безробіття зросло з 9% в 2010 році до нинішніх 13%. Золотовалютні запаси скоротилися з 36 мільярдів до 13 мільярдів доларів.
ТАКОЖ: Після путчу в Єгипті на світових ринках подорожчали нафту і золото
15% економіки Єгипту забезпечував туризм. Зараз країна випала з числа гігантів у цій галузі, розповів провідний науковий співробітник Інституту сходознавства РАН Володимир Сотников: "Якщо не буде громадянської війни, то за кілька років, не за один рік, Єгипет при більш-менш стабільній внутрішньополітичній ситуації зможе повернути собі місце в світових гігантів туріндустрії".
Туристична галузь, раніше одна з найбільш дохідних сфер економіки країни, також відчуває серйозний тиск з боку радикалів, які ввели обмеження на продаж алкоголю, а тепер пропонують ввести для іноземців суворий дрес-код і навіть підірвати піраміди.
Серйозно постраждало насамперед сільське господарство Єгипту - одна з ключових галузей, яка дає зайнятість більшості населення Єгипту. Саме селянська більшість трохи більше року тому проголосувала за відставленого президента Мухаммеда Мурсі.
Єгипет імпортує 75% пшениці. Але сьогодні запаси зерна злегка перевищують півтора мільйона тонн. При споживанні 17 мільйонів тонн у рік цього вистачить лише на місяць, а новий контракт на імпорт досі не укладено.
Навчені досвідом єгиптяни запасаються пальним. Вже починаються перебої, на АЗС шикуються довгі черги. Бензин та інші товари першої необхідності дорожчають, офіційна інфляція сьогодні - 8%.
При цьому курс єгипетського фунта слабшає, а іноземної валюти не вистачає. Резерви Центробанку тануть: за останні три роки вони скоротилися в три рази, на кінець березня вони становили лише 13 мільярдів доларів.
Вливання від уряду Катару і Лівії лише тимчасово допомогли трохи поліпшити становище, іноземні інвестори занервували і за перше півріччя індекс біржі Каїра втратив 14,2%. !zn
Читайте також:
"Перезавантаження революції" в Єгипті - перші підсумки
У Єгипті приведений до присяги тимчасовий президент Адлі Мансур
Військові заборонили президенту Єгипту і його соратникам залишати країну