Компанії, які постачають газ населенню, наполягають на необхідності зміни механізму надання субсидій побутовим споживачам, щоб розширити їх коло. Про це повідомляє агентство "Інтерфакс-Україна".
Наголошується, що керівники ТОВ "Харьковгазсбыт", "Днепропетровскгазсбыт", "Николаевгазсбыт" і "Закарпатгазсбыт" заявили, що за підсумками нинішнього опалювального сезону кількість одержувачів субсидій знизилася в 2 рази через посилення правил їх нарахування.
Директор "Дніпропетровськгазу" Тетяна Соболь нагадала, що минулої осені, зокрема, соціальний норматив знизився з 5,5 куб. м до 4,5 куб. м на 1 кв. м опалювальної площі. Восени 2018 року також на 22,9% зросла ціна на газ для населення. При цьому доходи громадян суттєво не збільшилися, тому подорожчання палива та обмеження кола одержувачів субсидій призвело до ще більшого накопичення заборгованості за газ.
За даними директора "Николаевгазсбыта" Наталі Левченко, кількість отримувачів державної допомоги у регіоні в нинішньому опалювальному сезоні у порівнянні з попереднім знизилася з 137 тис. до 67 тис., а заборгованість населення за газ в 2018 році зросла з 322 млн грн до 577 млн грн, з них 280 млн грн накопичено з минулої осені.
Соболь повідомила, що число субсидиантов в регіоні скоротилась з 540 тис. до 255 тис. Загальна сума субсидій на оплату газу "Дніпропетровськгазу" за цей період знизилася з 2,7 млрд грн до 1,8 млрд грн.
За словами директора ТОВ "Харьковгазсбыт" Павла Тындика, кошти, оплачувані державою постачальникам газу як компенсація нарахованих субсидій, надходять із затримкою. Борг перед "Харьковгазсбытом" на сьогодні – 650 млн грн. "Це веде до наших несвоєчасних розрахунків з НАК "Нафтогаз України" та іншими контрагентами", - пояснив він.
Він також нагадав, що з нинішнього року держава починає виплачувати субсидії через Ощадбанк, а не органи Казначейства. Це спричинить додаткові витрати в розмірі 0,7% суми перерахувань – саме таку комісію буде стягувати Ощадбанк за свої послуги. Раніше комісії не було, нагадав глава "Харьковгаззбуту", додавши, що її розмір також викликає питання – наприклад, за прийом платежів від населення Ощадбанк стягує всього 0,3% від суми платежу.
Як повідомлялося, соціальні норми, на яких базується система нарахування населенню субсидій на житлово-комунальні послуги, після завершення опалювального сезону-2018/2019 в середньому будуть знижені на 11%. Це передбачає Меморандум про економічну і фінансову політику.
Зміни соцнорм передбачають, у першу чергу, скорочення норми споживання газу з 4,5 куб. м на 1 кв. м площі до 4 куб. м на 1 кв. м опалювальної площі.
Нагадаємо, що, за даними Держстату, кількість отримувачів субсидій у 2018 році зменшилося на 25,8% у порівнянні з 2017 роком.