Третина українців не має у своїх домівках застарілих ламп розжарювання, а 4,5% - навпаки, ніколи не зрадять цим неекономним джерелам освітлення на користь енергоефективних світлодіодних. Це показало опитування Центру Разумкова, яке проводилося з 21 грудня 2022 року по 3 січня 2023 року.
Так, у зв’язку з початком програми для населення по обміну ламп розжарювання на світлодіодні лампи, що реалізується Міністерством економіки, Міністерством цифрової трансформації, АТ «Укрпошта» за підтримки Європейського Союзу, респондентів запитували, чи скористалися б вони можливістю безкоштовно замінити лампи розжарювання на більш економічні LED-лампи.
32% респондентів відповіли, що у них в помешканні немає ламп розжарювання, 56% — що скористалися б такою можливістю, 4,5% — що не стали б замінювати навіть безкоштовно (7% не визначилися).
Чим вищий рівень добробуту респондентів, тим частіше вони відповідають, що у них в помешканні немає ламп розжарювання (частка таких зростає від 21,5% серед тих, хто відповідає, що їх родина «ледве зводить кінці з кінцями, грошей не вистачає навіть на необхідні продукти», до 55% серед тих, хто відповів, що «живе забезпечено»).
Відповідно, саме серед представників низькозабезпечених груп найбільше тих, хто висловлює готовність скористатися можливістю безкоштовно замінити лампи розжарювання на LED-лампи (62% серед тих, кому грошей не вистачає навіть на необхідні продукти, 63% серед тих, хто відповів, що грошей вистачає лише на продукти та на придбання необхідних недорогих речей), тоді як серед тих, хто живе забезпечено — 36%).
Нагадаємо, з 16 січня стартувала програма безплатного обміну старих електричних ламп розжарювання на енергоощадні LED-лампи.
Єврокомісія профінансує закупку близько 30 мільйонів світлодіодних лампочок для України. А загалом планується безплатно обміняти 50 мільйонів лампочок. Це заощадить Україні 1 ГВт (електроенергії) — річний обсяг виробництва (блоку) атомної електростанції.