Ситуація в держфінансах не критична лише формально — експерт

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Ситуація в держфінансах не критична лише формально — експерт
Найголовніше те, що дефіцит держбюджету не враховує баланс так званих позабюджетних фондів, перш за все Пенсійного фонду.

Формально ситуація в держфінансах не так вже критична. У липні дефіцит бюджету склав 13 млрд грн (при річній стелі дефіциту 85 млрд). Але ця цифра зовсім не відображає реального стану справ в держфінансах. Дефіцит/профіцит - це різниця між дохідною і видатковою частинами бюджету, яка в разі дефіциту покривається за рахунок фінансування (залучення боргу або разових надходжень, таких як приватизація). А значить, дефіцит може бути невеликим (або профіцит - великим), не тільки якщо в держбюджеті все добре, але якщо, приміром, не виконується план за видатками (див. табл.).

Про це у своїй статті для DT.UA пише Ольга Коваленко. За її словами, згідно з даними Держказначейства, за січень-серпень загальний фонд держбюджету (тобто гроші, які надходять в загальний котел і не прив'язані до специфічних статтями витрат) недобрали 17 млрд грн, або не виконали план на 3%. Хоча в процентному співвідношенні сума виглядає невеликою, в реальному вимірі вона співвідносна, наприклад, з майже двома річними бюджетами Національної гвардії України (10,9 млрд грн - бюджет на 2018 рік).

"Бюджет-2018 був побудований на нереалістичному плані запозичень. Ще 10,6 млрд грн за результатами перших восьми місяців Мінфін недоотримав через вже традиційно нереалістичний план приватизації, - зазначає експерт. - В цілому ж по статті "фінансування бюджету" за загальним фондом уряд за січень-серпень виявився в мінусі (-7,4 млрд грн), хоча планував на цей період плюс в розмірі 27 млрд грн. У такій ситуації у Мінфіну просто немає грошей - не тільки "своїх", але і позикових, щоб фінансувати витрати".

Таким чином, підкреслює автор, якщо вважати реальний рівень доходів по загальному фонду (551 млрд грн) і всі витрати по загальному фонду, які держава взяла на себе зобов'язання профінансувати за цей період (598 млрд), дефіцит загального фонду держбюджету становить ні багато ні мало, 47 млрд грн.

На думку експерта, мабуть, найголовніше те, що дефіцит держбюджету не враховує баланс так званих позабюджетних фондів, перш за все Пенсійного фонду.

Детальніше про проблеми з бюджетом та черговим траншем МВФ читайте у матеріалі Ольги Коваленко "Передвиборний stand-by" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі