Що робити, якщо раптом зникне мобільний зв'язок: нагадуємо поради Держспецзв'язку

Поділитися
Що робити, якщо раптом зникне мобільний зв'язок: нагадуємо поради Держспецзв'язку © Pixabay
У вітчизняних операторів мобільного зв'язку є великий досвід швидкого відновлення обладнання. Але є й технічні "хитрощі" як відновити зв'язок.

У зв'язку з масованими обстрілами інфраструктури України зранку 10 жовтня, нагадуємо поради Держспецзв'язку, що робити, якщо раптом зникне мобільний зв'язок.

Отже, якщо перестав працювати ваш мобільний оператор слід:

  • Відключити автовибір мережі:
    на Android: Налаштування - Мобільна мережа (чи Підключення) — Оператор;
    на iOS: Параметри - Стільникові дані — Вибір мережі;
  • Знайти й вибрати доступну мережу: Vodafone UA, UA-KYIVSTAR чи lifecell;
  • Якщо зареєструватися не вдалося, спробувати ще раз або вибрати іншу мережу;
  • Перевірити можливість вихідного дзвінка, SMS.

Тарифікація зберігається відповідно до тарифного плану вашого оператора.

Важливо: раз на день намагайтеся повернутися до мережі свого оператора. Вручну або увімкнувши автовибір мережі.

Якщо покриття немає взагалі:

Існують додатки, встановлені на телефоні, які дозволяють спілкуватися із сусідами, навіть за відсутності покриття.

Програми, які дають таку можливість:

Bridgefy - програма для обміну повідомленнями без підключення до мережі. Працює так само як і сучасні месенджери, але її можна використовувати без підключення до мобільної мережі або служби коротких повідомлень (СМС).

  • Android https://bit.ly/3OuPIFs
  • iOS https://apple.co/3EBZHV9

Walkie Talkie - додаток, який перетворює телефон на рацію. Для додатку потрібне підключення до Wi-Fi або мережі, але з дуже стислим трафіком. Він може працювати навіть на старому 2G-з'єднанні, якщо на телефоні дуже низька швидкість інтернету.

  • Android https://bit.ly/3rLWtJh
  • iOS https://apple.co/3vz7O0B

Two Way: Walkie Talkie - діє як традиційна рація. Можна вибрати номер каналу або місцеперебування, використовуючи карту, і поговорити з будь-ким у тому ж каналі. Додаток підтримує роботу у фоновому режимі із мінімальним використанням батареї.

  • Android https://bit.ly/3xMZQU4
  • iOS https://apple.co/3OwrydH

Також, нагадують в Держспецзв'язку, послуги українських операторів дають можливість дізнатися, коли той, кому ви дзвонили, з'явиться на зв'язку.

У вітчизняних операторів мобільного зв'язку є великий досвід швидкого відновлення обладнання у прифронтових територіях, під час надзвичайних ситуацій і т.п., а тому вони гарантують, що зв’язок в Україні працюватиме стабільно майже за будь-яких умов. 

Так, зокрема, дата-центри операторів та основні підсистеми мережі побудовано з необхідним резервуванням елементів ядра мережі, каналів передачі даних, виходів до інтернету тощо. Тобто, є можливість підтримувати працездатність обладнання навіть в умовах порушення енергоживлення за допомогою дизель-генераторів достатній час.

За необхідності, оператор може використовувати резервне обладнання і резервні канали передачі даних для забезпечення роботи мережі. У разі частково відключення в одних регіонах, функції можуть дублюватись іншими регіонами.

Щодо фіксованого зв'язку, то за надзвичайних обставин фіксований телефонний та оптичний інтернет-зв’язок більш захищені ніж мобільний — адже потрібно фізично пошкодити кабель, щоб їх перервати. Радіозв’язок, з іншого боку, можна глушити спецзасобами.

Ще один нюанс: у багатьох містах телефонні кабелі, а також кабелі оптичного інтернету знаходяться у кабельній каналізації під землею. А до будинків вони потрапляють через підвальні приміщення. Тож ризики пошкодження такого обладнання нижчі, аніж для, приміром, мобільної вишки. Щоправда, навіть без загрози воєнних дій таке обладнання іноді крадуть або псують — як у пошуках мідного кабелю, так і з іншими цілями.

З іншого боку, в містах частина провайдерів фіксованого інтернету заводить кабелі до будинків по дахах (так звана “воздушка”: на дахах з’являється павутиння з кабелів, яке може бути пошкоджене. В селах в операторів оптичні лінії зв’язку часто йдуть по підвісах електроопор.

Але назагал, комбінація фіксованого та мобільного телефонного зв’язків разом з оптичним інтернетом є стабільною.

Щодо супутникового зв'язку, один з українських операторів супутникового зв’язку розповів, що за підтримки та контролю спеціальних державних органів були розроблені всі необхідні плани для безперервності та відновлення постачання таких послуг. Зокрема, підвищено відмовостійкість критичних елементів мережі, сформовано запаси ресурсів, групи оперативного реагування на надзвичайні ситуації (кібератаки, відключення мобільного зв’язку), установлено канали альтернативних комунікацій.

Нагадаємо, на випадок воєнного стану, за Законом "Про правовий режим воєнного стану", для телеком-мереж може встановлюватись особливий режим роботи. Рішення про це приймає Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації (Держспецзв’язку). Керуватиме мережами у цьому разі Національний центр оперативно-технічного управління мережами.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі