Що, крім війни, посилює нестійкість платіжного балансу України?

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Що, крім війни, посилює нестійкість платіжного балансу України? © Reuters
Дефіцит поточного рахунку платіжного балансу за дев’ять місяців 2023 року склав 5,5 млрд доларів.

Цьогоріч на тлі зростання фінансової допомоги від держав-союзниць в Україні збільшився й дефіцит поточного рахунку платіжного балансу, це вказує на зниження міжнародної конкурентоспроможності економіки, які саме фактори, крім повномасштабної війни в нашій країні впливають на такі зміни платіжного балансу і що можна вдіяти, аналізує Тетяна Богдан у статті "Економічні відносини України з ЄС крізь призму платіжного балансу" на ZN.UA

"Нинішнє зближення з Євросоюзом — нашим основним донором і торговельним партнером, вочевидь, покращує перспективи членства України в ЄС. Однак слабкість експортного сектора й сировинна спеціалізація України посилюють фундаментальну нестійкість платіжного балансу", - пише Богдан.

Авторка наводить дані НБУ, згідно з якими за дев’ять місяців 2023 року поточний рахунок було зведено з дефіцитом у сумі 5,5 млрд дол., тоді як за дев’ять місяців 2021-го — 1,5 млрд, а за аналогічний період 2022 року — з профіцитом 7,9 млрд дол.

Від'ємне сальдо поточного рахунку в 2023 році пояснювалося стрімким розширенням дефіциту торговельного балансу. Якщо в січні—вересні 2021-го дефіцит торгівлі товарами і послугами дорівнював 0,8 млрд дол., то за аналогічний період 2023 року — 28 млрд, що становить 22% ВВП.

Додатковим негативним фактором, зазначає авторка, стало Рішення Єврокомісії про запровадження до 15 вересня тимчасової заборони на імпорт з України чотирьох видів сільськогосподарської продукції — пшениці, кукурудзи, ріпаку та соняшнику — до п’яти країн Східної Європи. Але навіть після цієї дати Польща, Угорщина і Словаччина проігнорували рішення Єврокомісії, подовживши дію вказаних обмежень. Відповідно, це також негативно позначалося на платіжному балансі України та погіршувало зовнішню стійкість нашої економіки.

Водночас для відновлення зовнішньої стійкості економіки і динамічного економічного зростання України в період відбудови, на думку Богдан, варто було б посилити орієнтацію на надання пільгових кредитів і грантів українським підприємцям на створення експортних виробництв у галузях обробної промисловості. Це є одним із компонентів Українського фонду — Ukraine Facility, про створення якого Єврокомісія оголосила влітку цього року. Фонд має покривати короткострокові потреби України у відновленні та фінансувати середньострокові витрати на модернізацію.

Таким чином, підсумовує авторка, нинішній стан платіжного балансу засвідчує структурні проблеми української економіки, без вирішення яких її швидке відновлення та модернізація видаються малоймовірними, й у разі збереження сировинної спеціалізації національної економіки навіть близькі відносини із провідними країнами світу не гарантуватимуть нам довгострокового економічного піднесення.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі