Нацбанк попередив українців, що шахраї активізували свої спроби ошукати громадян України. В НБУ зазначили, що на даний час можна виділити чотири найпоширеніших види шахрайства, які з’явилися саме під час війни.
Зазначається, що основні сценарії аферистів такі:
- Фейкові оголошення про оренду житла або евакуацію.
Шахраї пропонують в оренду переселенцям житло в безпечних регіонах або перевезення з гарячих точок у безпечні місця. Просять внести передоплату на картку, а після отримання коштів зникають.
- Фейкові SMS-розсилки про грошову допомогу в межах єПідтримки.
Шахраї розсилають SMS-повідомлення про грошову допомогу з текстом: "Vam narahovano Groshova dopomoga PB24 6500. Zarahuvatu…" і далі йде посилання (за ним не можна переходити!).
- Фейковий збір коштів на допомогу.
Шахраї роблять фейкові оголошення про збір грошей на лікування дітей, які нібито постраждали від військової агресії, використовуючи фото з інтернету. Або ж створюють фішингові (шахрайські) сайти, які схожі на сайти справжніх благодійних фондів, де буцімто можна переказати кошти на підтримку ЗСУ. Також зламують сторінки в соцмережах і від імені власників збирають кошти на амуніцію наче у зв’язку з відбуттям на фронт.
- Фейкові оголошення про продаж військової амуніції.
Шахраї розміщують в інтернеті оголошення щодо продажу бронежилетів та інших товарів для військових. Отримавши передоплату, аферисти зникають. Або ж, що ще гірше, продають браковані бронежилети, які не захищають бійців від куль.
В НБУ нагадали про те, що є можливість бути більш поінформованим щодо шахрайства.
Як убезпечитися від шахраїв у воєнний час, читайте на сайті НБУ.
Про випадки шахрайства повідомляйте Кіберполіцію: callcenter@cyberpolice.gov.ua
Нацбанк 31 березня презентував сайт "Фінансова оборона України", на якому є вся інформація про особливості надання фінансових послуг банками та небанківськими фінансовими установами у період війни.