Серед європейських членів НАТО є консенсус щодо збільшення витрат на оборону в понад 2% ВВП — глава Євроради 

Поділитися
Серед європейських членів НАТО є консенсус щодо збільшення витрат на оборону в понад 2% ВВП — глава Євроради  © EPA/ RONALD WITTEK
Трамп тисне на союзників з вимогою підвищити оборонні витрати до 5% ВВП.

23 країни ЄС, які також є членами НАТО, на червневому саміті Альянсу, ймовірно, погодяться збільшити цільовий показник витрат на оборону вище нинішніх 2% ВВП, заявив президент Євроради Антоніу Кошта, повідомляє Reuters.

Кошта запланував на наступний понеділок, 3 лютого, неформальну зустріч лідерів ЄС для обговорення інвестицій в оборону й безпеку. Генеральний секретар НАТО Марк Рютте і прем'єр-міністр Великої Британії Кір Стармер також візьмуть участь у зустрічі.

Спільні оборонні витрати 23 країн ЄС у НАТО вже відповідають цільовому показнику в 2% ВВП завдяки тому, що вони збільшили видатки на оборону після вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року, зазначив Кошта.

“Серед країн-членів існує дуже обґрунтований консенсус щодо продовження цього шляху. Я б очікував, що на наступному саміті НАТО в червні буде встановлена ціль, вища за 2%. Чи буде це 5%, або 3%, я не знаю, це рішення, яке приймуть країни-члени в межах НАТО”, - додав він.

Кошта, колишній прем'єр-міністр Португалії, назвав Росію головною загрозою для НАТО, додавши, що союзники повинні приділяти першочергову увагу вдосконаленню систем протиповітряної оборони та радіоелектронної боротьби.

Витрати на оборонні технології та промисловість також посилять конкурентоспроможність економіки ЄС, пояснив глава Євроради, додавши, що з часом виникне потреба в обговоренні “спільного фінансування” колективної оборони.

Президент США Дональд Трамп тисне на союзників по НАТО з вимогою підвищити оборонні витрати до 5% ВВП — такого цільового показника поки не досягла жодна з 32 країн НАТО, включно зі Штатами. Аналітики та чиновники заявили агентству Reuters, що витрати у 5% ВВП на оборону є політично та економічно неможливими майже для всіх членів НАТО, оскільки це вимагатиме мільярдів доларів додаткового фінансування. Проте, як очікується, на червневому саміті Альянсу союзники, швидше за все, погодяться вийти за межі нинішніх 2% ВВП на оборону.

Микола Гаврись у статті “5% ВВП на оборону для європейських країн: наскільки така вимога Дональда Трампа є реалістичною” аналізував, як вимога Трампа про 5% ВВП вплине на європейські країни, які звикли до соціальних бюджетів, і чи можуть демократичні держави конкурувати з автократіями у військових витратах.

 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі