Служба безпеки України викрила масштабну корупцію під час будівельно-монтажних робіт на Дністровській ГАЕС, організаторами якої було керівництво ПрАТ "Укргідроенерго" та фактичні власники Консорціуму «Укргідроенергобуд» (генеральний підрядник будівництва). Про це повідомляє сайт Служби безпеки України.
"За попередніми оцінками фахівців, внаслідок махінацій зловмисників держбюджет України зазнав збитків на понад 20 млн грн. Як свідчить наявна інформація, організаторами оборудки було керівництво ПрАТ «Укргідроенерго» та фактичні власники Консорціуму «Укргідроенергобуд»", - йдеться в повідомленні.
Схема почала працювати ще на стадії тендеру, коли виконавця робіт обирали на майданчику публічних закупівель. Розкрадання коштів здійснювалося за рахунок завищення об’ємів та вартості робіт. Усе це - з двох великих договорів, виділених на модернізацію Дністровській ГАЕС. Їх загальна сума 5,3 млрд грн.
"Зловмисники розподілили ролі та спільно з представниками залучених субпідрядних підприємств привласнювали державні кошти в особливо великих розмірах", - повідомляє СБУ.
Правоохоронці провели серію обшуків за адресами офісних приміщень та домашніми адресами фігурантів. В результаті виявлено первинну бухгалтерську документацію, договори, чорнові записи, комп’ютерну техніку з «чорною» бухгалтерією, які в подальшому будуть вилучені.
Наразі проводяться слідчі дії для встановлення і притягнення до відповідальності усіх причетних до протиправної діяльності осіб.
Нагадаємо, у серпні 2021 року, до Дня Незалежності України, на Дністровській ГАЕС відбувся пуск гідроагрегату № 4, на будівництво якого витратили 4 роки.
17 серпня в рамках робочої поїздки до Чернівецької області прем’єр-міністр України Денис Шмигаль відвідав Дністровську ГАЕС та взяв участь у пуску гідроагрегату.
Будівництво Дністровської ГАЕС є складовою частиною Енергетичної стратегії держави до 2035 року. Станція складатиметься із 7-ми гідроагрегатів загальною потужністю 2268 МВт в генераторному режимі та 2947 МВт у насосному, що виводить її на перше місце у Європі та шосте у світі.
Генеральним підрядником будівництва є український консорціум "Укргідроенергобуд". Обладнання, яке встановлено на об’єкті, на 85% виготовлено українськими заводами-виробниками – "Турбоатомом" і "Електроважмашем".
У вересня стало відомо, що "Укргідроенерго" позичило у міжнародних фінансових організацій $211 млн для фінансування проекту з установки систем накопичення енергії на п'ятьох ГЕС. Зокрема, підписаними кредитними угодами Міжнародний банк реконструкції та розвитку надав "Укргідроенерго" 177 мільйонів доларів США, Фонд чистих технологій виділив позику в розмірі 34 мільйонів доларів США. Також Укргідроенерго отримало грант в розмірі 1 мільйона доларів США на впровадження проекту.
У квітні поточного року незалежний аудитор - ТОВ "Грант Торнтон Легіс", зробив висновки щодо відповідність фінзвітності "Укргідроенерго" міжнародним стандартам.