Російська валюта, щоправда, почала останніми днями трохи відновлюватися, однак вона досі в 2,5 рази дешевша у відношенні до долара, ніж це було два роки тому. Про це на сторінках Financial Times пише російський економіст і професор економіки в Інституті політехнічних досліджень Парижу Сергій Гурієв.
Він зауважує, що вартість рубля визначається трьома факторами: цін на нафту, відтоку капіталу і резервів Центробанку. В минулому році ціна на нафту різко обвалилася, а інші два фактори виявилися в кращому становищі, ніж очікувалося. Рік тому, згідно з офіційним прогнозом щодо відтоку капіталу на 2015 рік, з Росії повинні були бути перераховані 115 мільярдів доларів. Але фактична цифра за підсумками року – 57 мільярдів. Але при цьому через західні санкції проти Росії, запровадженні за агресію проти України, інвестори перестали вкладати гроші в країні.
З іншого боку, в 2015 році російські компанії і банки повинні були сплатити 110 мільярдів доларів зовнішнього боргу. Щоправда було не відомо, яка частина цієї суми належала іноземним кредиторами, а яка – офшорам власників великих компаній з Росії. В 2015 році, Центробанк Росії зробив цю ситуацію більш зрозумілою, провівши інспекції в найбільших компаніях.
В 2015 році також Центробанк підтвердив свою прихильність до плаваючого курсу валют і зберіг резерви на рівні близько 370 мільярдів доларів. І це дуже контрастує з 2014 роком, коли була дуже швидко витрачена чверть резервів, які на початку року становили 510 мільярдів. Витрачати мільярди доларів на підтримку курсу рубля у короткостроковій перспективі лише затягує депресію. Прозора і варта довіри прихильність до плаваючого курсу створила впевненість у довгостроковій перспективі. Але це не означає, що в 2016 році рубль не обвалиться ще більше.
Якщо ціни на нафту залишаться на нинішньому рівні і якщо міжнародна політика Кремля, яка впливає на ситуацію з відтоком капіталу, не зміниться, тоді можна сказати з впевненістю, що рубль втратить ще 10-15% вартості.
Попри те, що Центробанк Росії довів, що може впоратися з проблемами резервів, йому не вдалося досягти значного успіху з інфляцією. Впродовж останніх двох років у відомстві прогнозували інфляцію на рівні 5-6%, але насправді показник виявився вдвічі більшим. Попри офіційні прогнози інфляції на 2016 рік на рівні 6%, насправді ж вона поглибильться до 15%. Також, вочевидь, Центробанк не може встояти перед тиском корпоративного сектору, який вимагає понизити процентні ставки, хоча навіть зараз вони і так на 2% нижчі від інфляційного рівня.
Уряду також збирає плоди глибокої інфляції. В нинішньому держбюджеті закладено дефіцит на рівні 3% від ВВП, але це за умови, що ціна на нафту становитиме 50 доларів. А коли барель коштує 30 доларів, дефіцит становитиме близько 6-7%. Провести подальше скорочення витрат тяжко, оскільки нинішній бюджет вже передбачає серйозне затягування поясів.
І оскільки санкції не дозволяють Москві брати кредити, їй доведеться внести серйозні фіскальні зміни в 2016 році. Росіяни жартують, що уряд використає резерви, щоб накупити квитків американської лотереї Powerball. Але, швидше за все, варто чекати бюджетних скорочень і підняття податків. Як зазвичай, тягар інфляції буде перекладений на плечі бідних.
Фіскальна драма і волативність рубля виявляють головний невирішений виклик російської економічної політики. Диверсифікація економіки лишається найбільшим викликом для Кремля з 2000 року, оскільки значна частина бюджету досі наповнюється завдяки продажу нафти. І ці виклики не можуть бути вирішені лише політикою Центробанку. Вони вимагають структурних реформ, захисту приватної власності і верховенства закону. І те, що про необхідність таких змін неодноразово заявляли навіть в Кремлі, ще не означає, що вони вже запроваджені і проблем більше немає.
Минулого четверга курс рубля падав з кожною годиною, досягнувши відмітки 85 за долар і 93 за євро. Разом з тим, Кремль відмовився вважати нинішній курс рубля обвальним. Раніше Bloomberg повідомив, що аналітики пророкують обвал рубля на 20% - до 90 рублів за долар. А економісти Альфа-банку прогнозують подальше падіння курсу російської валюти – до 80 рублів за долар у першому кварталі 2016 року.