Розвиток безготівкових розрахунків в Україні нерозривно пов'язаний з оздоровленням банківського сектора - експерт

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Розвиток безготівкових розрахунків в Україні нерозривно пов'язаний з оздоровленням банківського сектора - експерт В Україні не вистачає необхідних умов для розвитку безготівкового розрахунку © pramodwaikar.com
Процес переходу до безготівкових розрахунків досить тривалий навіть при відсутності банківських криз.

Говорити про прискорення розвитку безготівкових розрахунків в Україні в стратегічній перспективі безумовно варто, але цей процес безпосередньо пов'язаний із завершенням процесу оздоровлення банківського сектора та підвищення показників капіталізації.

Про це заявила DT.UA старший економіст Центру економічної стратегії Ірина Піонтковська, обговорюючи захід "стратегічна сесія за проектом "А. 9 Сashless economy Комплексної програми розвитку фінансового сектору України до 2020 р.", який пройшов нещодавно.

На думку Піонтковської, при якісному банківському нагляді з боку регулятора можна очікувати більш швидкого відновлення довіри населення до банків та широкого використання безготівкових розрахунків.

"Утім, сам процес переходу досить тривалий навіть за відсутності банківських криз, як показує приклад Польщі, де частка готівки у вузькій грошовій масі досягла середньоєвропейського рівня десь упродовж десяти років", - зазначила експерт.

Як пише у своїй статті Юлія Самаєва, перехід до безготівкових розрахунків - незаперечне благо для економіки, так як дозволяє скоротити масштаби тіньового сектору економіки, обмежує можливості для фінансових махінацій, збільшує податкові надходження, підвищує доходи банків.

"А ще - чудовий шлях до підвищення якості повсякденного життя, що, безсумнівно, підтвердять просунуті користувачі банківського "пластику", які не лише використовують його для покупок у супермаркетах, а й дедалі більше відвикають від частіше за все принизливої процедури простоювання біля банківських і "укрпоштівських" розрахунково-касових віконець. Тобто це - безсумнівне благо й для громадян, але тільки у разі виконання трьох умов. Перша: ви довіряєте банку, що обслуговує вашу карту. Друга умова: у вас є можливість використовувати цю карту, тобто є вся потрібна комунікаційна й термінальна інфраструктура. І третя - вам зручніше та вигідніше використовувати безготівковий розрахунок", - йдеться в статті.

На думку Самаевой, в Україні ці умови дотримані лише частково.

"З одного боку, активний розвиток комунікаційних технологій і платіжної інфраструктури сформував у передкризові роки значну та динамічну тенденцію зростання як обсягів, так і частки безготівкових розрахунків у нашому грошовому обігу. І цей тренд не повернув назад навіть останній кризовий "тіньовий відкіт", викликаний в основному масовим падінням і зростанням недовіри до банків разом із запровадженими Нацбанком драконівськими валютними обмеженнями", - зазначає автор.

"Однак (і це інший бік) перекоси в економіці природно позначилися на розвитку ринку безготівкових платежів, і якщо кількістю активних карт і банкоматів ми не поступаємося розвиненим країнам, то за проникненням РОS-терміналів і безготівкових платежів відчутно відстаємо", - пише Самаєва.

Як повідомлялося, збиток банків України в 2015 році склав 66,6 млрд грн (без обліку неплатоспроможних), тоді як в 2014 році цей показник становив 33,1 млрд грн. При цьому 71 банк завершив рік з прибутком, загальна сума якої склала 5,2 млрд грн.

Детальніше про розвиток безготівкових розрахунків в Україні читайте у статті Юлії Самаєвої "Без купюр" у свіжому випуску тижневика "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі