Після звільнення Якова Смолія з посади голови Нацбанку політика НБУ залишиться незмінною, якщо регулятору вдасться зберегти незалежність. У цьому представників бізнесу запевнила Катерина Рожкова, перша заступниця голови правління НБУ, в ході онлайн-зустрічі в четвер, 2 липня.
За словами Рожкової, рішення членів правління продовжувати роботу після написання Смолєєв заяви внаслідок політичного тиску було непростим. Воно було продиктоване необхідністю підтримувати макроекономічну стабільність, а також зберегти незалежність Нацбанку.
«Правління НБУ прийняло досить важке рішення залишитися працювати зараз... Ми бачимо своє завдання не лише в збереженні макрофінансової стабільності, а й незалежності, і в інституційній спроможності НБУ. І це є, по суті, ключовими умовами. Сподіваючись на те, що вони будуть дотримані, ми залишаємося працювати », - заявила заступниця голови НБУ.
За словами Рожкової, правління НБУ прагне до відкритого і професійного діалогу з урядом, оскільки лише співпраця дасть можливість забезпечити подальший розвиток української економіки.
Рожкову підтримав Смолій.
«Правління залишається на своїх посадах на термін каденції... Рішення приймаються колегіально. Тому зміна політики або зміна курсу при цій команді будуть неможливими », - зазначив голова НБУ.
«Тому будемо розраховувати, що все буде добре і рухатиметься в тому руслі, в якому ми працюємо зараз», - додав він.
Як повідомлялося 1 липня глава правління НБУ Яків Смолій написав заяву про відставку. Свій крок він пояснив систематичним політичним тиском, що не давало йому ефективно виконувати посадові обов'язки. Незадовго до написання заяви Смолій повідомляв про плани керувати Нацбанком до 2025 року - терміну закінчення підписаного в 2018-м семирічного контракту.
У разі звільнення Смолія, НБУ тимчасово керуватиме його заступниця Катерина Рожкова. Правління НБУ підтримало голову, підтвердило факти тиску і повідомило про готовність продовжувати роботу для підтримки макроекономічної стабільності.
Серед основних претендентів на нового голову діючий голова правління «Укргазбанку» Кирило Шевченко.
Наступного дня профільний комітет Ради підтримав відставку голови НБУ, проти голосували лише депутати від «Голосу» і «Європейської Солідарності».
В Офісі президента запевнили, що забезпечення незалежності НБУ залишається «безумовним пріоритетом» глави держави.
Посли країн «Великої сімки» прокоментували відставку голови Нацбанку через кілька годин після офіційного оголошення про рішення Смолія. Посли G7 відзначили, що незалежність Нацбанку є фундаментальним досягненням для України. Саме це сприяло економічному зростанню і врятувало збанкрутілий банківський сектор. З аналогічним заявою виступив МВФ.
Заява Якова Смолія про відставку стала наслідком тривалого тиску з боку Офісу президента. Каменем спотикання стали питання емісії та повернення грошей Ігорю Коломойському і братам Суркісам. Детальніше про обставини і прогнозовані наслідки відставки голови НБУ читайте в статті Юлії Самаєвої «Між Банковою і Нацбанком» у ZN. UA.