Роздрібна торгівля в Україні витримала паузу і почала оновлювати цінники: що подорожчає найближчим часом

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Роздрібна торгівля в Україні витримала паузу і почала оновлювати цінники: що подорожчає найближчим часом © freepik.com
Попри оптимізм чиновників, ціни на певні види продуктів очевидно зростуть від 30 до 40 відсотків.

Роздрібна торговельна мережа вирішила не лякати покупців у перші дні нового року, а витримала паузу і з лютого почала оновлювати цінники. Як саме та на які товари ціни суттєво зростуть вже найближчим часом, розповіла для ZN.UA експерт у галузі сільського господарства інформаційно-аналітичного центру "АГРО ПЕРСПЕКТИВА" Лариса Гук.

"Уряд практично благословив такі дії заявами про те, що продукти, особливо першої потреби, дорожчатимуть через масовий перехід ритейлу на використання генераторів на тлі постійних відключень електроенергії", - наголошує експертка.

Від 5 до 7% — це очікування українських чиновників. Від 30 до 40% — так вважають учасники ринку і профільні оглядачі.

Так, ціни на цибулю можуть зрости до 50 грн/кг. Причин кілька. Передусім сезонний фактор. Плюс проблеми в енергетиці на тлі війни та логістика. З 1 січня на імпорт цибулі діє ввізне мито в розмірі 10% відповідно до Закону від 19.10.2022 «Про митний тариф України». Отож, 35–36 грн за кілограм цибулі, це ціна, яку можна зустріти вже зараз, але вона не остання.

Морква теж починає дорожчати, причому, нещодавно буквально за день ціни зросли з 23 грн/кг до 26,9 грн/кг. І це теж лише початок тенденції.

Майже королівський спокій наразі демонструють лише капуста та картопля.

З’явилася, до речі, молода капуста по 54 грн/кг. Це означає, що ще є ті, хто попри всі проблеми, таки готовий вирощувати овочі в Україні.

Але в цілому можна констатувати проблеми власного виробництва через війну.

"Вітамінна весна буде непередбачуваною. Тепличних овочів вибір обмежений та очевидний: огірок, помідор. Зверніть увагу, що зелені мало, вона страшенно дорога. Вибір грибів теж мінімальний", - стверджує експертка.

Ще до початку весни ринок обіцяє також додаткове збільшення цін на плодові до 10%.

Яйця може і не досягнуть скандальної ціни в 17 грн за штуку, але протягом першого півріччя 2023-го дешевшати не будуть. Ціни залишатимуться високими. Через сезон низької продуктивності несучості курей та підвищений попит на Великодні свята, запевняють представники Інституту аграрної економіки. Вчені припускають, що ціна на яйця триматиметься на рівні 75 грн/десяток.

"Про ціни зразка літа 2022 року треба забути, адже виробники наполягають, що торік — аж до серпня — продавали яйця нижче від собівартості їхнього виробництва. Якщо ціни знижувати, то це тягне за собою негативні наслідки, а відтак, у перспективі для споживачів означає лише одне — нове суттєве подорожчання", - наголошує експертка.

Ціни на м'ясо курки і надалі потроху зростатимуть. Приміром, філе подорожчало приблизно на 10 грн за кілограм і реалізується нині по 139–145 грн.

"Є два варіанти: або збунтуються покупці, або Європа таки закриє вільний і необмежений доступ українським продуктам на свої ринки. Кілька країн Європи вже звернулися до Єврокомісії, аби захистити ринки від українського продовольства", - вважає Лариса Гук.

Свинина поки що тримається, бо немає експорту через африканську чуму свиней. Але в сегменті свинини досить активним є імпорт. Тільки сала торік на внутрішній ринок завезли 31 тис. тонн. А воно дорожчало, дорожчає і буде дорожчати, доки українці його купуватимуть. Наразі середня ціна по країні — 170–175 грн/кг.

"Якщо імпорт, то автоматично дорого, бо складна логістика", - зазначає експертка.

Хліб найшвидше протягом першого півріччя 2023-го знову буде дорожчати, особливо  житній, бо врожай зібрали невеликий. Пшеничний хліб теж дорожчатиме, бо озимини мало.

"Цьогоріч при урожайності 40 ц з гектара Україна теоретично матиме більш ніж достатньо сировини для задоволення потреб внутрішнього ринку, але світ також чекає на українську пшеницю. А бізнес — це бізнес. Де буде кращою ціна, туди врожай і попливе. Аборигени ж будуть задовольнятися тим, що залишиться", - пише Лариса Гук.

Торговельні мережі вже підняли ціни на продукцію власних пекарень на 2–9 грн залежно від виробу. Житній і пшенично-житній хліб найбільше подорожчали в Україні 2022 року — на 27,9%. Пшеничний хліб із борошна вищого ґатунку здорожчав на 23,8%. Хліб пшеничний із борошна першого ґатунку — на 26,4%.

Ціни на гречку знову поповзли вгору. Зараз ця крупа з космічними цінниками 99,90 грн/кг знову з’явилася в торгових мережах. Понад те, в окремих торговельних мережах гречану крупу вже треба пошукати.

Переважно на поличках маємо рис і макаронні вироби, які, до речі, теж зростають у ціні.

Борошномели після нетривалого періоду стабільності теж підвищують ціни пропозиції на продукцію.

Соняшникова олія та цукор — як мінімум 5–7% угору точно буде найближчим часом.

Детальніше про інфляційні процеси на продуктовому ринку, читайте в матеріалі "Нова хвиля суттєвого подорожчання харчів почалася з овочів".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі