Катарський суверенний фонд Qatar Investment Authority (QIA), який володіє 18,53% акцій «Роснєфть» із 2016 року, може стати новим власником німецької «дочки» російської нафтової компанії «Роснєфть» - Rosneft Deutschland GmbH і RN Refining & Marketing GmbH - яку з 16 вересня 2022 року було передано під зовнішнє управління німецького енергетичного регулятора Bundesnetzagentur. Про це пише група авторів для ZN.UA у статті - "Росія маскується, щоб повернути свої нафту і газ в Європу. Як її зупинити".
2 вересня 2024 року німецьке Міністерство економіки і захисту клімату опублікувало інформацію про подовження терміну зовнішнього управління до 10 березня 2025-го. При цьому повідомляється, що «Роснєфть» відмовилася від судових позовів щодо неправомірності запровадження зовнішнього управління. Натомість німецький уряд підтримує зусилля «Роснєфті» знайти покупця для її німецьких активів і здійснити відповідну угоду купівлі-продажу до кінця 2024 року, хоча ще донедавна розглядалась опція націоналізації подібно до того, як це було зроблено з газпромівським активом Gazprom Germania.
Важливо зазначити, що «Роснєфті» вдалося домовитися про продаж третій стороні, зокрема, йдеться про пріоритетність пошуку майбутнього акціонера поза межами ЄС і мінімально чутливого до міжнародних санкцій проти російського нафтового сектору.
Покупцем може виступити катарський суверенний фонд Qatar Investment Authority (QIA), який володіє 18,53% акцій «Роснефть» із 2016 року. У складі ради директорів НК «Роснєфть» з 2023 року три з 11 членів є представниками Катару. Показово, що очолює раду ексміністр енергетики Катару Мохамед Бін Салех аль-Сада.
Катар з 2019 року припинив свою участь в ОПЕК і є незалежним гравцем на глобальному нафтовому ринку. У разі отримання контролю над Rosneft Deutschland GmbH і RN Refining & Marketing GmbH формально постачальником нафти на НПЗ Німеччини може стати QatarEnergy. Насправді постачання з Перської затоки в Німеччину здійснюватися не будуть, а за агентською угодою нафта НК «Роснєфть» постачатиметься як катарська транзитом через Польщу, з використанням північної гілки нафтопроводу «Дружба».