Компанія "Роснефть" підготувала пропозиції щодо скасування монополії "Газпрому" на експорт трубопровідного газу. Про це повідомило джерело в галузі, знайоме з документом, пише ИТАР-ТАСС. Інше джерело в уряді підтвердило, що пропозиції зараз обговорюють.
За словами одного з джерел, "Роснефть" пропонує реформувати газову галузь у два етапи.
"На підготовчій стадії реформування пропонується ввести рівнодохідні ціни на газ (зрівняти внутрішні та експортні ціни - прим ред), забезпечити учасників рівним доступом до газотранспортної системи, а також реалізувати пілотний проект щодо доступу до експортного каналу", - каже співрозмовник.
На другому етапі "Роснефть" передбачає виділити газотранспортну систему (ГТС) у незалежну компанію (при збереженні держрегулювання), створити газову біржу і забезпечити всім учасникам ринку можливість експортувати газ.
"Думки такі є, але структурованої концепції поки немає", - підтвердило джерело в уряді. "З урахуванням того, що 27% ринку належить незалежним виробникам газу, необхідність обговорення цього питання вже присутня. Але поки це тільки пропозиції на рівні обговорення", - додав він.
Представник "Роснефти" заявив, що компанія не коментує рішення уряду, а виконує: "Ґрунту для коментарів зараз просто немає".
Європейські партнери російських компаній вважають, що від скасування монополії ринок тільки виграє. Топ-менеджер Total повідомив, що бачить вигоду для європейського ринку у разі скасування монополії "Газпрому". "Я гадаю, якщо монополію "Газпрому" знімуть, незалежні виробники почнуть виходити на європейський ринок, від чого він тільки виграє", - сказав президент Total Gas & Power Філіп Соку.
Відзначимо, що нещодавно презентований Міненерго проект енергетичної стратегії Росії до 2035 року передбачає відділення газотранспортного бізнесу "Газпрому" від видобутку.
Не так давно "Роснефть" отримала право на експорт зрідженого природного газу (ЗПГ, LNG) завдяки закону, який набрав чинності з 1 грудня 2013 року. Як заявляли топ-менеджери "Роснефти" раніше, нафтовій компанії "цікавий тільки експорт зрідженого природного газу" і компанія не планує "конкурувати з "Газпромом" на європейському ринку". Тим не менш, восени 2013 року "Роснефть" проводила переговори з Білоруссю про постачання газу на підприємства "Белнефтехіма", зокрема, до 2 млрд кубометрів на "Грозно Азот".