Різке падіння цін на "чорне золото" і західні санкції відносно Росії ставлять питання про подальшу можливість продовження геополітичних планів російського президента, пише видання The Wall Street Journal.
Бурові установки нафтового гіганта ВАТ Лукойл допомагають нарощувати виробництво нафти в Росії з моменту розпаду Радянського Союзу чверть століття тому. Але падіння цін на нафту, а також західні санкції загрожують нафтової промисловості Росії і піднімають питання про її здатності продовжувати слідувати реалізації амбіцій президента Путіна у себе вдома і за кордоном.
Уряд РФ відклав заплановане зниження експортних мит на нафту в цьому році. Керівники кажуть, що вони бояться, що відстрочка може бути продовжена, що може злякати інвесторів від вкладень в буріння нових свердловин і розвідку родовищ.
"Нам доведеться обмежити наші витрати, і це призведе до падіння виробництва", - говорить глава компанії Лукойл Вагіт Алекпєров.
Російські офіційні особи визнали, що більш високі, ніж планувалося, податки можуть призвести до зниження інвестицій у виробництво. Але ці податки вкрай необхідні для російського бюджету.
"Нафтові гроші допомагають розширювати вплив Путіна, дозволяючи йому оплачувати військові авантюри за кордоном", - нагадує автор.
Без нових інвестицій, "нафтове" майбутнє Росії стає менш яскравим. У Західному Сибіру, де видобувається близько двох третин частини нафти країни, компанії змушені скорочувати темпи виробництва після десятиліть видобутку "чорного золота". "Навряд чи ми можемо стабілізувати виробництво у Західній Сибіру. Ми можемо тільки сповільнити зниження", - додав Алекпєров.
Міністерство енергетики Росії прогнозує, що національна видобуток нафти залишатиметься на поточних рівнях до 2035 року. Разом із цим, Міжнародне енергетичне агентство стверджує, що видобуток нафти в РФ в цьому році скоротиться. До 2020 року видобуток нафти в Росії може знизитися до 10,5 млн барелів у день, і може опуститься до 9 млн барелів у день до 2040 року.
Видання також наголошує, що з-за санкцій РФ може втратити і видобуток в Арктиці (це близько 1 млн барелів на добу до 2035 року, згідно з IHS Energy).
Росії, щоб утримати в 2016 році дефіцит бюджету на рівні 3% ВВП при цінах на нафту в $ 25 за барель, треба було б скоротити бюджетні витрати на 3,4 трлн рублів, підрахували експерти Центру розвитку Вищої школи економіки.
Оглядачі зазначають, що Росія не зможе фінансувати війну проти України при ціні нафти в $ 20 за барель. Російський бюджет на 2016 рік був сформований на основі ціни на нафту на рівні $ 50 за барель, нафтові доходи досі забезпечують половину доходів РФ.