Про це пише New York Times, нагадуючи про болючі сторінки в економічній історії Росії. Зокрема, в 1992 році після розпаду СРСР ціни тут підскочили на 350% через непристосованість новоствореної країни до умов вільного ринку.
А вже через 6 років після цього, товари на полицях російських магазинів знову подорожчали, оскільки Кремль обвалив рубль і оголосив дефолт за своїми боргами. Тож у порівнянні з досвідом, який росіяни пережили впродовж останніх двох десятків років, нинішня скрута "не така вже й страшна", - пише оглядач.
Однак інфляція в Росії вже досягла 10% і мешканці країни відчувають це власними гаманцями. Кілька власників крамниць зізналися, що ціни зростають кожного разу, коли вони закуповують товари. Тож цінники доводиться переписувати мало не щодня.
"Для покупців і рітейлерів економічна криза в Росії почалася поступово і в три етапи. Перший з них почався, коли Кремль заборонив імпорт через санкції Заходу, які ЄС і США ввели за російське вторгнення в Україну. Другий етап настав разом з обвалом курсу рубля. А третій етап росіяни ще очікують і пов'язують його з підняттям базової відсоткової ставки і подорожчанням кредитів", - йдеться в статті.
Вже зараз у багатьох крамницях у містечках на околицях Москви продуктів суттєво поменшало. Асортимент перед Новим роком теж став невеликий і складається в основному з російських і білоруських товарів. А європейський імпорт зник зовсім. Щоправда в деяких магазинах все ще можна знайти італійський сир чи французьке вино, які тепер коштують дуже дорого.
Власники крамниць пояснюють, що рідкісні делікатеси контрабандою возять через Білорусь. В цей же час, за останній місяць ціни на харчі зросли на 15%. А якими вони будуть після Нового року, рітейлери навіть не беруться прогнозувати.
Однак, попри подорожчання, росіяни вишиковуються в черги за яловичиною по 600 рублів за кілограм. Покупці зізнаються, що і не підозрювали про свою залежність від імпорту до тих пір, доки Путін не заборонив іноземні товари. Люди вірять в обіцянку влади посилити національне виробництво і замінити імпорт. А свої економічні труднощі зараз мало хто називає економічною кризою.
"Ми жили наче уві сні. Їм варто було давно почати підтримувати національне виробництво, а не утримувати країну за рахунок нафти і газу", - сказав власник продуктової крамниці Олексій.
Компенсувати нестачу продуктів Росії вдається завдяки імпорту з Білорусі. Однак у відносинах між Москвою і Мінськом теж не все гаразд. Білорусь виставила Росії рахунок за молочні продукти в доларах. Білоруське відомство повідомило, що готове поставити 956 тис. тонн молока та молочної продукції, в нинішньому році ця цифра становила 772 тис. тонн. У цьому році Росія платила $ 621,3 за тонну. На наступний рік Мінськ визначив ціну в $ 712,8 за тонну. Таким чином, доларові ціни на білоруське молоко на 2015 рік стануть як мінімум на 10% вище.