Вперше з 2013 року Росія розміщує новий випуск єврооблігацій, який в умовах санкцій більше схожий на інструмент вилучення надлишку валютної ліквідності в російських банків, ніж орієнтований на залучення іноземних інвесторів, кажуть аналітики, опитані Reuters.
Кремль намагається знайти гроші для покриття зростаючого дефіциту бюджету, пише в свою чергу Bloomberg. Вперше з моменту удару міжнародними санкціями два роки тому, РФ продає свої єврооблігації з допомогою державного банку "ВТБ Капітал" в якості єдиного організатора угоди після того, як США і Європейський Союз попередили свої фінустанови проти участі у цьому розміщенні.
У понеділок Росія розпочала розміщення 10-річних євробондів об'ємом до мільярдів з погашенням 2026 році, орієнтуючи інвесторів на прибутковість в діапазоні 4,65-4,90% річних. Пізніше Мінфін РФ підтвердив відкриття книги, не називаючи параметрів угоди. Єдиним організатором угоди, яку планується закрити одним днем, виступає ВТБ Капітал.
РФ зобов'язується не використовувати залучені в рамках розміщення коштів на цілі, що порушують режим санкцій США і ЄС, слід з проспекту нового випуску.
Мінфін обіцяє інвесторам, що залучені кошти підуть на виплати за зовнішніми боргами, а залишки він продасть Центробанку, і вони стануть частиною золотовалютних резервів, говориться в проспекті.
З проспекту випливає, що бонди будуть обслуговуватися через Національний розрахунковий депозитарій (НРР), а не через міжнародні клірингові системи до тих пір, поки вони не дадуть на це згоду. Джерела говорили Рейтер, що РФ тягне з розміщенням євробондів з-за тривалих переговорів про участь в операції міжнародних розрахунково-клірингових систем Euroclear та Clearstream.
"Незважаючи на потенційний інтерес інвесторів до суверенних євробондів рішення вести розрахунки лише через НРД може істотно скоротити базу інвесторів і може трактуватися як спроба вилучити вільну ліквідність банківської системи, ніж як залучити новий іноземний капітал", - відзначають аналітики ING.
Мінфін збере валютну ліквідність на внутрішньому ринку, віднесе її в ЦБ, який надрукує натомість близько 200 млрд рублів - доларової ліквідності стане менше, це може нести певні ризики для рубля, говорить аналітик "Райффайзенбанку" Денис Поривай.
Раніше ряд американських і європейських банків відмовилися брати участь у розміщенні російських євробондів після рекомендацій влади США та Євросоюзу, оскільки це може порушити режим санкцій щодо Росії.
Ринок поки не показав помітної реакції на новину про розміщення суверенних єврооблігацій, знижуючись на тлі здешевлення нафти. Гравці відзначають невизначеність щодо можливої бази інвесторів і обсягу випуску.
Росія не розміщувала держоблігації на міжнародних ринках з вересня 2013 року. З тих пір доступ на ці ринки для Росії був закритий через санкції Заходу, введених після анексії Криму. При цьому формально санкції Заходу не поширюються на державні запозичення.
За оцінками світових аналітиків, стан російської економіки стабільно погіршується.
Видання Die Welt писало, що у Росії є півтора роки до банкрутства. За словами глави інвестиційного фонду Hermitage Capital Білла Браудера, крах російської економіки відбудеться через 18 місяців, якщо Кремль не примириться з Заходом і не доб'ється скасування санкцій.