Росія в полоні у європейських покупців газу - Forbes

Поділитися
Росія в полоні у європейських покупців газу - Forbes "Газпром" демонструє істотне зниження продажів газу в Європу
Аудиторський звіт "Газпрому" показує масштабне зниження продажів природного газу в Європу в 2014 році.

Український газовий ринок перестав би існувати для "Газпрому", якщо б Україна його реформувала, пише оглядач Пол Родерік Грегорі Forbes.

У статті "Продажі природного газу Росією падають: Чи не знаходиться Росія у полоні європейських покупців?" автор аналізує аудиторський звіт "Газпрому".

Григорій пише: існує думка, що Європа не може образити Росію, тому що багато в чому залежить від російського природного газу. Але насправді все має бути навпаки. Росія не може образити Європу, тому що вона сильно залежить від продажів їй природного газу.

Згідно аудиторського звіту за третій квартал 2014 року "Газпрому", компанія демонструє істотне зниження продажів російського природного газу в Європу. Звіт з аудиту приховує масштаби спаду продажів в цей період, повідомляючи тільки обсяг продажів за перші дев'ять місяців 2013 та 2014 років, а не порівняння даних за третій квартал 2013 року і цього року. Але аналітики можуть легко відокремити результати за третій квартал шляхом вирахування з перших двох кварталів за кожен рік.

Підсумки такі: в Європі "Газпром" продав на 6 мільярдів кубічних метрів менше в третьому кварталі цього року порівняно з аналогічним періодом минулого (з рівня в 40 млрд кубометрів компанія прийшла до 34 млрд, або на 15%). Найменше зниження продажів було Франції (3%), а найбільше продажі знизилися в Румунії (93%). Продажі Німеччині, найбільшому покупцеві "Газпрому", скоротилися на 14%. Примітно, що поставки в ті країни, які перепродають газ Україні - Словаччина і Польща - зменшилися не більше, ніж в інші країни.

Як пише Грегорі, зниження продажів на 15% означає, що в третьому кварталі дохід від продажу російського газу на європейському ринку зменшився на $ 2,2 млрд.

Експорт російського газу в країни Співдружності Незалежних Держав впав на 8 млрд кубометрів (на 62%).

Зниження поставок і виручки "Газпром" боляче "б'є" по експортним доходам Росії. Так, у 2013 році Росія заробила $ 73 млрд від експорту природного газу. Якщо зниження продажів, як в третьому кварталі, продовжиться в тому ж темпі, то прибуток Росії від природного газу в Європу впаде на $ 10 млрд, що становить 15% від експортних продажів газу по всьому світу. "Бюджет Росії і фінансово-прив'язаний "Газпром" не може дозволити собі втрачати долари такого масштабу", - йдеться в статті.

Аудитори попереджають, що, якби "Газпром" виконає вимоги Європи про роз'єднання відділень - видобутку і транспортування, то компанія втратить свою ослаблу монополію на європейському ринку.

Звіт попереджає "Газпром" про ризики, пов'язані з транспортуванням газу через Україну (без згадки про те, що в країні - війна). Йдеться також про альтернативу - "Південний потік", однак нічого не згадується про закриття цього проекту. Також у звіті "Газпрому" йдеться, що санкції можуть ускладнити відносини з партнерами, і компанія вживає заходів для захисту ділової репутації.

У звіті не сказано також про залежність Росії від українського ринку природного газу, незважаючи на скарги про несплату за газ. У минулому продажу газу "Газпромом" в Україні становили близько 20% від загального обсягу продажів в Європу, тим самим Україна була майже таким же великим торговельним партнером РФ, як і Німеччина.

Як показують супровідні графіки звіту, якщо б Україна реформувала б свій енергетичний ринок, то український газовий ринок для "Газпрому" зникне.

Російський енергетичний аналітик (Ст. Мілов), слова якого наводяться в кінці статті, резюмує про доповіді "Газпрому": "Беручи до уваги поточну економічну реальність, це не найкраща новина для нашої правлячої еліти".

Повідомлялося, що міжнародне рейтингове агентство Moody's знизило рейтинг "Газпрому" в іноземній валюті з "Ваа1" до "Ваа2" з негативним прогнозом.

Також розрахунки Агентства газової інформації демонстрували, що видобуток газу групи "Газпром" в нинішньому році впаде порівняно з 2013-го на 9% - до 443-445 млрд кубометрів, досягнувши історичного мінімуму.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі