Росія могла навмисне погіршити якість газу для Європи - Biznes Alert

Поділитися
Росія могла навмисне погіршити якість газу для Європи - Biznes Alert Москва могла створити проблеми з поставками, щоб переконати в необхідності побудови "Північного потоку-2". © aa.com.tr
Не виключено, що Москва таким чином намагається виправдати побудову "Північного потоку-2" чи переконати європейців, що альтернативи її газу немає.

Польський державний оператор GAZ-SYSTEM у вівторок оголосив про призупинку відбору російського газу з системи "Ямал-Європа" через несподіване погіршення його якості.

Як пояснили в компанії, російське "блакитне паливо" не відповідає нормам, встановленим "Інструкцією з експлуатації і технічного обслуговування системи передачі". Фактична зупинка відбору російського газу з боку Польщі почалася о 6 годині ранку 21 червня. Поставки повинні відновитися завтра вранці, 23 червня.

У "Газпромі" пояснили погіршення якості газу "техничними проблемами" і пообіцяли вирішити їх якомога швидше.

"Спеціалісти відповідних підрозділів "Газпрому" вживають всіх необхідних заходів для вирішення цієї проблеми і відновлення постачання газу належної якості. Спеціалісти нашої компанії роблять все для того, щоб ця ситуація не впливала на виконання Gazprom Eksport замовлень від європейських клієнтів, а також на надійність поставок газу в Європу", - цитує заяву "Газпрому" польське видання Biznes Alert.

Тим часом, польська компанія PGNiG заявила, що російська компанія "в черговий раз" створює ситуацію, в якій перериває поставки газу без будь-якого попередження. Однак, зауважила, що поки "немає жодних підстав" сумніватися, що причина криється в технічній аварії на газопроводі.

Російська ж преса пов'язує проблему з поставками з оголошенням Польщі про наміри відмовитися від газу з Росії до 2022 року. Biznes Alert зауважує, що якщо "технічна проблема" з'явилася зараз навмисне, то вона дійсно могла б мати відношення до заяви міністра Пйотра Наїмського, який відповідає за стратегічну енергетичну інфраструктуру.

"Польща, як і інші країни в регіоні, такі як Україна, Литва, Латвія і Естонія, займає сьогодні позицію на захисті Європи від Росії", - сказав Ігор Юшков з Державного фонду енергетичної безпеки.

Gazeta.ru в контексті нинішніх проблем з поставками російського газу в Європу нагадує, що польська PGNiG, яка висловила невдоволення "Газпрому", добивається, щоб Єврокомісія провела антимонопольне розслісдування і покарала російську компанію. Крім того, через польську сторону було зупинене рішення Єврокомісії про те, що "Газпром" може без перешкод користуватися більшою пропускною здантістю газопроводу OPAL і відправляти більше газу в Центрально-Східну Європу.

Польске видання зауважує, що все це - список образ Росії на Польщу. І не виключено, що російські ЗМІ, перелічуючи їх, намагаються переконати, що проблеми ГТС "Ямал-Європа" виникли з вини Варшави.

"Польща, вочевидь, може порушувати проблему якості газу. Це право клієнта. Якщо є хоч якісь сумніви, можна провести експертну оцінку, тому що це питання безпеки системи передачі газу, яка може постраждати. Водночас, низька якість газу може бути спровокована низкою внутрішніх чинників. У випадку реверсу може йти мова про пошкодження заслонок газопроводу, що могло повпливати на результати перевірки якості блакитного палива з боку отримувача", - сказав представник російської консалтингової компанії NEO Center Олександр Ракша.

Польське видання вказує, що коментар російського експерта, знову ж таки, підводить до того, що вина за нинішні проблеми лежить на Польщі. Але якби це було так, Gaz-System не говорив би про те, що не знає причин погіршення якості російського газу і що проблеми виникли несподівано. Gazeta.ru в контексті нинішньої зупинки відбору газу з боку Польщі розмірковує і про те, що нібито Варшаві не вигідно відмовлятися від поставок з Росії до 2020 року. А зріджений газ обійдеться їй на 70% дорожче. Втім, з повідомлень PGNiG відомо, що російська пропозиція на сьогодні найменш приваблива з усіх на ринку.

Польське видання пише, що у Росії вважають план Польщі купувати скраплений газ у США і зменшення залежності від російських поставок лише спробою створити причину для переговорів з Москвою про зменшення ціни. З іншого боку, на відміну від російських ЗМІ, "Газпром" у своїй заяві зайняв примирливий тон. Це може бути пояснене тим, що російська компанія прагне зберегти довіру Європи на тлі скандалу, який навис над реалізацією проекту "Північний потік-2". З одного боку, нинішні проблеми на ГТС "Ямал-Європа" можуть стати виправданням для побудови нового газопроводу.

Видання нагадує, як Москва намагається захистити "Північний потік-2". Зокрема, запевняти в необхідності нової ГТС почав навіть Володимир Путін, який під час зустрічі з головою Shell наголосив, що цей проект нібито має "суто комерційний" характер. Таким чином, російський президент долучився до лідерів Австрії і Німеччини, які теж наполягають, що в побудові газопроводу в обхід України немає нічого політичного. Хоча сам факт їхнього втручання вже спростовує такі заяви.

Нинішнє несподіване погіршення якості газу з Росії може виявитися спробою принизити плани Польщі відмовитися від російських поставок або виправдати побудову альтернативи для "Ямал-Європа". Але, на думку польського видання, якщо це навіть так, тоді Варшава дійсно на правильному шляху, коли говорить про бажання диверсифікувати джерела енергоносіїв.

Нагадаємо, що нещодавно у Польщі вперше прибув танкер зі зрідженим газом з США. Американський танкер прибув на термінал для скрапленого газу у Свіноуйсьце на північному балтійському узбережжі Польщі, побудованому в 2015 року - раніше він вже брав танкери з газом з Катару.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі