Уряду Росії і Китаю підписали в понеділок нову угоду про експортні поставки сибірського газу за східним трубопровідного маршруту.
Підписання цього документу стало першим успіхом нового "східного курсу" Путіна з травня місяця, коли з тим же Китаєм був підписаний контракт на постачання газу за ще не побудованою трубою в 400 мільярдів доларів на 30 років. Новий контракт явно свідчить не тільки про те, що Путін строго виконує його задекларований поворот в Азію, але і що Росія як може намагається полегшити наслідки санкцій та ізоляції, повідомляє Reuters.
Газова угода: дубль два
Підписана в понеділок угоду є реалізацією укладеного в травні великого контракту на поставку 38 мільярдів кубометрів палива на рік. "Газпром " і китайська CNPC також підписали в понеділок технічний додаток до травневого договору.
Разом з тим, представники агентства Reuters, констатували, що Китай, на відміну від Росії, не сипав заявами про надзвичайну важливість проекту та його майбутній успіх, а був набагато менш красномовний і мислив прагматичними категоріями виконання даного контракту. Також китайський прем'єр дав зрозуміти Росії, що після підписання договору "подальші переговори необхідні між компаніями", зводячи зміст газового договору з політичної площини в суто економічну.
Більше того, зазначає агентство, після підписання травневого контракту Газпром так і не розкрив ціну поставок, сіючи сумніви в тому, що Москва і Пекін домовилися про вартість сибірського газу. Примітно, але після підписання договору в понеділок, ціна знову ціна озвучена не була.
Разом з тим відомо, що в рамках контракту, Росії фактично належить будувати газопровід самій - інвестувати понад мільярдів на будівництво трубопроводу і запуск Чаяндинського і Ковиктинського родовищ, які повинні стати джерелом поставок з 2019 року.
Валютне юань-рубльове зближення
Крім газової угоди, важливим документом стало договір про взаємообмін своїми валютами (своп, swap - ред.) на суму 150 мільярдів юанів або 815 мільярдів рублів на термін три роки. Дані суми еквівалентні 25 мільярдам доларів.
Як відомо, Росія і Китай близькі у своєму "недолюблюванні" США, тому так наполегливо лобіюють зменшення ролі долара в міжнародній торгівлі - тим більше, в торгівлі між собою.
Зазначимо, операція з валютного свопу передбачає доступ до ліквідності у валюті іншої країни безпосередньо між сторонами, без виходу на валютні ринки для її придбання, в першу чергу - для торгівлі. Прогнозується, що використання в торгівлі валютні свопи рубль-юань обидві країни скоротять обіг долара на своїх внутрішніх ринках.
Раніше повідомлялося, що згаданий і розрекламований проект про запуск газопроводу з Росії в Китай відклали на два роки. !zn