Росія агітує Україну до створення двостороннього консорціуму з ГТС, обіцяючи "мінімум" 60 млрд кубів транзиту

Поділитися
Росія агітує Україну до створення двостороннього консорціуму з ГТС, обіцяючи "мінімум" 60 млрд кубів транзиту
Посол Росії вважає "сумнівним" створення тристороннього консорціуму Україна-ЄС-Росія - через те, що європейська сторона нібито не гарантує обсяги споживання російського газу. Саме цей момент, за словами Зурабова, вносить у ситуацію "ефект недосказанності".

Для Росії найбільш перспективним було б створення двостороннього консорціуму на базі газотранспортної системи (ГТС) України. У такому випадку російська сторона взяла б на себе зобов'язання забезпечити транзит по території України як мінімум 60 млрд куб. м газу.

При цьому створення тристороннього консорціуму - за участю Європи - для РФ є "сумнівним", оскільки європейська сторона, що скорочує споживання газу в останні роки, не може гарантувати Росії імпорт певних обсягів російського газу.

Про це заявив посол РФ в Україні Михайло Зурабов на брифінгу в Києві в понеділок, 29 квітня.

"Ми як найбільш перспективний розглядаємо варіант створення двостороннього газового консорціуму, де Росія візьме на себе зобов'язання транспортувати певну кількість газу, попередньо йдеться про як мінімум 60 мільярдів кубометрів газу через українську ГТС", - сказав Зурабов.

Зурабов також підкреслив, що відносини між Києвом і Москвою з проблемних питань у газовій сфері (скорочення закупівлі російського газу Україною; досі не вирішено питання виставленого "Газпромом" "Нафтогазу" штрафу в $ 7 млрд за недобір газу) впливають на створення газотранспортного консорціуму з управління українською ГТС.

"Якщо українські партнери вимагають від російської сторони того, щоб постачання газу через українську ГТС були не менш 60 млрд куб м газу на рік, то російська сторона вимагає від української чітких зобов'язань щодо обсягів закупівлі російського газу", - сказав Зурабов.

DT.UA: Примітно, що згідно з підписаним контрактом з "Нафтогазом", "Газпром" зобов'язаний аж до 2019 року транспортувати через територію України не менше 110 млрд. куб. м природного газу щорічно. Проте в контракті немає положень "транспортуй або плати" - тобто не передбачені штрафні санкції за його скорочення (за принципом "бери або плати" щодо недобору газу "Нафтогазом").

При цьому посол Росії назвав "сумнівним" створення тристороннього консорціуму - Україна-ЄС-Росія - через те, що європейська сторона нібито не дає гарантій обсягів споживання російського газу. Саме це питання, за словами Зурабова, вносить у ситуацію "ефект недосказанності".

"Що стосується технічної роботи щодо можливого створення газотранспортного консорціуму, то зараз ще не все вирішено", - додав російський дипломат.

Зурабов зазначив, що російська сторона проінформована про ініціативи Кабміну щодо приватизації НАК "Нафтогазу України", його "дочок" і оренду ГТС. Посол підкреслив, що для затвердження змін до законодавства для створення газотранспортного консорціуму ще необхідне схвалення Верховної Ради. Він назвав підготовку такого законопроекту необхідним сигналом з боку України, але недостатнім.

Крім того, підкреслив російський посол, цей законопроект чітко налагоджений під ті вимоги і зобов'язання, які Україна взяла на себе, вступивши в Європейське енергетичне співтовариство.

Посол РФ підкреслив, що "на цих умовах "Газпром" навряд чи піде на якісь домовленості".

Як відомо, у підписаному НАК "Нафтогаз України" з "Газпромом" в січні 2009 року 10-річному контракті про постачання російського газу в Україну міститься пункт "бери або плати", що передбачає можливість застосування штрафів за недобір газу.

У той же час, у "транзитному" контракті між "Газпромом" і "Нафтогазом" відсутні гарантії російської сторони мінімального обсягу транзиту, як і немає положення "транспортуй або плати", тобто не передбачені штрафні санкції за його скорочення.

При цьому, згідно з контрактом, "Газпром" зобов'язаний аж до 2019 року транспортувати через Україну не менше 110 млрд. куб. м природного газу щорічно.

Як повідомлялося, транзит природного газу по території України в країни Європи і СНД в 2011 році склав 104 млрд 197,67 млн куб. м, у 2012 році він скоротився на 19,1% - до 84,261 млрд куб. м.

Пропускна спроможність ГТС України на вході становить 288 млрд куб. м, на виході - 178,5 млрд куб. м, зокрема в країни Європи 142,5 млрд куб. м, Молдову - 3,5 млрд куб. м.

Нагадаємо, 3 травня у Брюсселі відбудеться круглий стіл на тему модернізації української ГТС. Планувалося, що він буде тристороннім - у частиною України, європейських компаній і представника від Росії. Однак, в "Газпромі" категорично відмовилися від участі в обговоренні долі української труби.

На круглому столі Україна і ЄС повинні обговорити питання газотранспортного консорціуму. Зокрема, саме під час цього обговорення має бути конкретизовано формат консорціуму - чи буде він тристороннім (Україна-ЄС-Росія) або ж двостороннім (Україна-Росія), на чому наполягала російська сторона.

Як відомо, Росія фактично поставила ультиматум Україні, заявивши, що участь РФ в консорціумі щодо української ГТС можлива тільки при відмові Києва від енергетичних правил ЄС.

Російський МЗС також заявляв, що Росія проти участі Євросоюзу у створенні консорціуму з управління ГТС України. Але згодна, якщо "компанії з ЄС захочуть інвестувати, наприклад, в поставки обладнання".

Проте, як писало DT.UA, такий варіант на енергонезалежності України, як і на асоційованому членстві України в ЄС може поставити жирний хрест. !zn

Читайте також:

Москва готова брати участь у консорціумі з ГТС тільки при відмові Києва від енергетичних правил ЄС

Надання Європі доступу до української ГТС буде "відповіддю" на будівництво Росією обхідних газопроводів

"Газпром" визнав, що повністю відмовитися від транзиту газу по Україні не зможе в будь-якому випадку

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі