Російська влада планує компенсувати знижені тарифи на електроенергію на окупованих територіях за рахунок надбавки для споживачів у європейській частині РФ та на Уралі. Таку пропозицію обговорює уряд з Федеральної антимонопольної службою (ФАС), пише росЗМІ з посилання на джерела.
Постачальником електроенергії на окупованих українських територіях російська влада призначила дочірню компанію "Росатома" - ТОВ "Єдиный закупщик".
З 1 жовтня ця компанія закуповує частину електроенергії у місцевих електростанцій за регіональними тарифами, а решту – за ринковими цінами в Росії. Але тарифи для споживачів не покривають її витрат. Для компенсації цієї різниці у 2023 році субсидію у розмірі 6,2 мільярда рублів виділять з федерального бюджету РФ, але у наступному році ці витрати перекладуть на російських споживачів.
Так, у 2024 році на це потрібно вже 36 мільярдів рублів, з них з російського бюджету виділять лише 3 млрд рублів. Тож ФАС пропонує зібрати решту 33 млрд руб. з комерційних споживачів першої цінової зони оптового енергоринку (Центральна Росія та Урал) через нову надбавку до ціни на потужність, що призведе до підвищення тарифів для російської промисловості.
При цьому споживачі першої цінової зони у РФ вже платять надбавки за будівництво нових електростанцій в окупованому Криму (близько 16 млрд рублів у 2023 році) та Калінінградській області (26,2 млрд руб.). Також весь енергоринок, включаючи Сибір, платить за зниження цін на електроенергію на ізольованих територіях Далекого Сходу (близько 35 млрд рублів у 2023 році).
Отримувати надбавку за постачання електроенергії на анексовані території України буде "Росатом", оскільки вона діятиме лише для АЕС.
В уряді Росії планують субсидіювати тарифи на електроенергію для окупованих територій щонайменше до 2028 року. Наразі більшість електроенергії там виробляють захоплені Росією ТЕС на окупованих територіях Донецької та Луганської областей.