Росіяни периодично поширюють Інформацію щодо планів перезапустити Запорізьку АЕС. Однак при цьому ситуація може легко вийти з-під контролю, що загрожує масштабною аварією. Про те, що може статись, якщо окупаційна влада спробує запустити ЗАЕС, в інтерв’ю Голосу Америки розказала Олена Паренюк, радіобіологиня та старша наукова співробітниця Інституту проблем безпеки АЕС НАН України.
“Зараз росіяни поширюють ідею про те, що вони хочуть перезапустити цю АЕС. Я в цьому сумніваюся. Але якщо так і якщо при цьому ця атомна станція запуститься, тобто почне іти ланцюгова реакція, і якщо там щось станеться, катастрофа може бути страшенною.
Плюс ми маємо ще не забувати, що там немає джерела охолодження. Тобто Каховське море пішло, і наразі пробурили кілька десятків свердловин на території Запорізької АЕС, і зі свердловин води вистачає для того, щоб охолоджувати охолоджені реактори, її не буде вистачати для того, щоб охолоджувати працюючий реактор”, – каже радіобіологиня.
Відносно поточного стану, то наразі всі реактори в “холодному” зупині, тобто кілька днів тому зупинили повністю. Нагадаємо, ЗАЕС перестала генерувати струм у вересні 22-го року, з того часу всі реактори були в зупині, але якісь в “холодному”, якісь в “гарячому”. І тепер вперше з того часу всі реактори в “холодному” зупині.
“І якщо зараз щось станеться, ми сподіваємося, що масштаби будуть не такі катастрофічні. Тобто так, може бути витік, але через те, що немає генерації, немає тиску в реакторах, а також через те, що відпрацьоване ядерне паливо лежить у сховищі, в принципі, все добре”, - додала вона.
Відповідно, за умови витоку радіоактивних речовин це може бути локальна історія, це може бути катастрофа 5-6 рівня за міжнародною шкалою INES.
Раніше заступник постпреда США при ООН Роберт Вуд під час засідання Радбезу заявив, що на тимчасово окупованій росіянами Запорізькій АЕС працює некваліфікований персонал, що збільшує ризики для безпеки на ядерному об’єкті.