Росія вчиняє економічне самогубство, її економіку чекає "деградація до рівня країни, що розвивається", і тому німецькому бізнесу радять йти з РФ. Такими є деякі ключові тези зростаючої кількості публікацій у німецьких ЗМІ, які цитує DW.
"Відомі економісти попереджають ділові кола ФРН про безперспективність російського ринку після нападу РФ на Україну та запровадження численних західних санкцій", - йдеться у матеріалі.
Видання наводить аргументи експертів, які свідчать про те, що німецьким фірмам варто якнайшвидше згорнути бізнес із Росією.
Так, у Німеччині вважають, що Росія хоч і не стане Північною Кореєю, але буде лише постачальником сировини для Азії. У той самий час, перетворення Росії на "постачальника енергії для Азії" потрібен час, ймовірно - роки. А на будівництво трубопроводів до Китаю може піти ціле десятиліття.
"Щось більше навряд чи вийде. Адже все, що насправді важливе для руху в майбутнє, у Китая і так уже є", - наводить видання думку одного з експертів.
Як вважають у Німеччині, від голоду в Росії ніхто не помре, 80 відсотків купівельної спроможності залишаться. Але "багато робочих місць буде знищено" і це вдарить по всіх, у тому числі по представникам середнього класу, які досі "охоче проводили відпустки в європейських країнах".
Експерти здивовані заявами, що звучать у Росії, про "зростання через технологічний регрес". За їхніми словами, "зростання через регрес" - дуже своєрідний меседж, адже зростання ВВП забезпечується якраз технологічним прогресом.
"Ставка на технології попередніх поколінь фактично означає, що російським підприємствам рекомендують "навіть не сподіватися на те, що вони зможуть бути конкурентоспроможними" у глобальному змаганні. Дивлячись на жагу розвитку, що панує зараз у всьому світі, кому потрібна сьогодні заздалегідь застаріла продукція?", - цитує видання одну з думок.
Тому, роблять висновок у Німеччині, відбувається "грандіозний рух Росії низхідною гілкою" і "ця країна не має інноваційного потенціалу".
"Вся ця війна є економічним самогубством", - заявляє в інтерв'ю популярній у ділових колах ФРН консервативній газеті Frankfurter Allgemeine Zeitung німецький фахівець із військової економіки Маркус Койп, доцент Військової академії при Швейцарській вищій технічній школі Цюріха.
За його словами, "ми є свідками деградації розвиненої економіки до рівня країни, що розвивається".
Експерт пророкує Росії тривалий період високої інфляції, що вдарить по "нормальному населенню" і змусить Путіна субсидувати основні продукти харчування.
"Це буде поверненням до Радянського Союзу 80-х років, у похмуру та убогу імперію".
В іншому інтерв'ю, опублікованому газетою Die Welt, Маркус Койп дає тому, що відбувається в Росії, таку оцінку: "У довгостроковому плані Путін завдає з економічного погляду дуже, дуже великої шкоди. Можливо, він цього не усвідомлює. Можливо, йому це байдуже".
Безпосередньо до ділових кіл ФРН звертається в гостьовому коментарі на сторінках Handelsblatt публіцист Бернд Циземер, у минулому – головний редактор цієї економічної газети, а до цього, у 1990 – 1995 роках, її кореспондент у Москві.
Він цитує російське прислів'я "сім разів відміряй, один раз відріж" і наводить сім причин, з яких бізнес німецьких концернів у Росії вже не відновиться, як це в минулому вже неодноразово траплялося після різних криз. Цього разу, вважає автор, надії на те, що вдасться "перезимувати", є нездійсненними: "Російська економіка матиме дуже довгу зиму ".
- Перша причина полягає в тому, що на Заході Путіна вважають "військовим злочинцем", а тому нормальних політичних контактів з Росією не буде, а буде нова холодна війна, причому ще більш запекла, ніж попередня.
- По-друге, те, що відбувається в даний момент аварія нафтогазової співпраці "зламає хребет германо-російським відносинам". Для ФРН питання вже не в тому, чи треба позбавлятися енергетичної залежності від РФ, а лише у термінах.
- По-третє, німецькому бізнесу не варто розраховувати на те, що закінчення війни призведе до скасування західних санкцій, особливо американських.
- Четверта причина: нові великі проекти в Росії через санкції ще багато років будуть надто ризикованими. "Таким концернам, як Claas або Knauf, які будь-що хочуть залишитися в Росії, слід налаштуватися на повільний занепад своїх фабрик", - прогнозує Бернд Циземер.
- П'ятою причиною він вважає великі репутаційні ризики у всьому світі для тих фірм, які спробують "перезимувати" в Росії.
- Шосту причину автор бачить у подальшому погіршенні і без того поганого ділового клімату в Росії, через що, на думку колишнього кореспондента в Москві, найбільше постраждають саме німецькі фірми.
"Засліплене 20-річною пропагандою і національним нацькуванням, більшість росіян сприймає саме себе як жертв війни, несправедливо покараних західними санкціями і особливо постраждалих від зради німців. Нечисленні німецькі менеджери, які все ще намагаються залишитися в Росії, розповідають про всілякі вербальні атаки", - зазначається у статті. - Сьома причина полягає у швидкому збідненні росіян. Від того високого споживчого попиту, яким пояснювали свою широку присутність на російському ринку торгові компанії Metro та Globus, незабаром мало чого залишиться, попереджає автор.
Навівши ці сім аргументів, Бернд Циземер зі сторінок Handelsblatt наполегливо рекомендує німецьким компаніям "один раз відрізати", інакше кажучи: "Списати бізнес у Росії".