У початковому проекті порядку денного засідання наглядової ради "Укрнафти" 26 листопада значився пункт про укладення контракту на закупівлю сигарет на суму 250 млн грн, однак пізніше це питання з порядку денного засідання зникло. Про це в статті ZN.UA пишуть Сергій Куюн та Євген Мочалов.
"До речі, конфуз ледь не стався і з самим Роллінсом: у початковому проекті порядку денного засідання наглядової ради "Укрнафти" 26 листопада значився пункт про укладення контракту на закупівлю сигарет на суму 250 млн грн (відповідний документ є в розпорядженні ZN.UA). Однак пізніше це питання з порядку денного засідання зникло", - пишуть автори.
"Ще більш цікаве питання: хто відповість за вкрадені з "Укрнафти" до 2015 р. гроші? Дотримуючись принципу самого Роллінса - рівновіддаленість від усіх акціонерів, питання про повернення боргів треба ставити не тільки перед державною, але і перед приватним акціонером. Відмінність лише в тому, що борг держави за газ задокументований, а ось виведення багатомільярдних сум з "Укрнафти" є, швидше, "понятійним", - відзначають вони.
Так, в 2012-2014 рр. кілька мільярдів гривень було виведено під виглядом фіктивних договорів на надання консалтингових послуг. Це доведено і податківцями в тому числі. Або як в 2009-2010 рр. "Укрнафта" недорахувалася не менше 1,2 млрд дол. на занижених цінах на нафту, яку скуповували "приватівські" структури, попередньо корумпувавши кого слід в уряді і змінивши порядок проведення торгів.
"А скільки грошей витекло через завищені ціни на нафтопродукти, експорт феросплавів, карбамідів, мазуту, сечовини і на інший "непрофільний" товар, який "Укрнафта" незрозуміло за якими цінами скуповувала у "приватівських" підприємств всередині країни і незрозуміло за якими цінами відправила їм же на експорт? Скільки податків було оптимізовано таким чином?..
Залишається лише сказати, що, крім сигарет, "Укрнафта" "пропускає" через себе величезні обсяги шоколаду, газованих напоїв, моторних масел і іншої дуже потрібної нафтовій компанії продукції. І при цьому має такий же значний податковий борг перед державою".
Як звертають увагу Куюн і Мочалов, Роллінс уникає прямих відповідей на питання, чи буде він пролонгувати ці договори, явно призначені для виведення коштів з компанії і податкової оптимізації.
"Очевидно, що питання "Привату" по віддаленій ретроспективі повинен задавати не Роллінс, а ті ж функціонери з "Нафтогазу", уряду чи президентської адміністрації. Але їх чомусь ніхто не ставить", - зазначають автори.
Більше про те, за чий рахунок Марк Роллінз пропонує виводити "Укрнафту" з кризи, читайте в статті Сергія Куюна і Євгена Мочалова "З ким ви, містер Роллінс?" у свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна".