Українці пам’ятають трагедію, що сталася в червні в ТРЦ «Амстор» у Кременчуці, коли після прильоту російської ракети загинули 22 людини. Однак діюче законодавство Україні дуже «сире» відносно унеможливлення таких трагедій, зокрема ТЦ законно можуть працювати під час сирен, пише hromadske.
Законодавча база щодо повітряних тривог
Як пише видання, після 24 лютого в Україні не з’явилося жодних нових постанов чи норм.
«Єдине нове на цю тему, що виходило після 24 лютого, — це рекомендації ДСНС і деяких військових адміністрацій. З формального погляду вони не обов’язкові для виконання. А загалом із законодавством у цій сфері існує проблема — його фактично немає», — говорить юрист судової практики, працівник юридичної консалтингової компанії «Де-Юре» Владислав Мартинчук.
Наразі діють документи:
- Кодекс цивільного захисту України, що регулює, хто і що має робити у разі будь-якої небезпеки;
- «Положення про організацію оповіщення про загрозу виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій та зв'язку у сфері цивільного захисту», який регламентує коли мають умикатися сирени, а також хто і як має сповіщати людей про небезпеку;
- План реагування на надзвичайні ситуації державного рівня. Це інструкція про те, як мають реагувати керівники та чиновники у разі небезпеки.
Що повинен зробити ТРЦ (магазині, супермаркеті) під час повітряної тривоги
Адміністрація повинна сповістити всіх про небезпеку. Це єдиний обов’язок ТРЦ, інше – на власний розсуд. Тобто адміністрація може і не припиняти роботу ТРЦ та не виводити людей. Вона може це зробити, але не зобов’язана. Тож рішення, яке ухвалив кременчуцький «Амстор» напередодні обстрілу, формально законне.
«Як саме сповіщати людей, ніде в законодавстві не прописано. Тому деякі роблять оголошення голосом, деякі мають інформаційні табло, а дехто вважає, що звуку сирени достатньо», — пояснює адвокатка юридичної фірми «Семенова і Партнери» Марина Семенова.
Владислав Мартинчук додає, що адміністрація закладу також має повідомити людям, де найближче укриття. В ідеалі адреси укриттів мають бути роздруковані на аркуші та висіти на видному місці. А якщо є укриття під самим ТРЦ, варто намалювати стрілки або схему, як туди дістатися.
Однак керівництво ТРЦ може понести відповідальність, якщо відвідувачі загинуть. Але у такому разі треба буде доводити свою невинуватість у суді.
«Виводячи людей на вулиці, адміністрація ТРЦ перестає відповідати за їхню безпеку. Бо людина на вулиці перестає бути відвідувачем магазину, а стає звичайним перехожим. У такий спосіб адміністрація знімає з себе відповідальність і перестраховується», — говорить Марина Семенова.
У деяких регіонах існують місцеві обмеження. Наприклад, військова адміністрація Києва заборонила дитячим майданчикам і дитячим розважальним центрам, що розташовані на території ТРЦ, працювати під час тривог. Але вся інша частина ТРЦ може продовжити роботу.
Чи зобов'язані ТРЦ та магазини мати укриття
Ні. Жоден чинний закон не зобов’язує їх мати сховища. Відвідувачів можуть відвести на підземний паркінг або на вулицю, жодні норми це не регулюють. Далі люди повинні самотужки піклуватися про свою безпеку.
Нагадаємо, що мер Кременчуга пообіцяв, що родини загиблих внаслідок обстрілу ТЦ «Амстор» отримають матеріальну допомогу у розмірі 100 тисяч гривень. Також сім’ї усіх загиблих отримають кошти на поховання рідних.