Ризики систематичних проблем із надходженням в Україну міжнародної допомоги зберігаються

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Ризики систематичних проблем із надходженням в Україну міжнародної допомоги зберігаються © Pixabay
Війна може тривати ще довго, а це означає потребу у зовнішніх дотаціях.

Ризики систематичних проблем із надходженням в Україну міжнародної допомоги є очевидними. Як і ризики того, що ця допомога буде меншою, ніж ми очікуємо, пише у своєму матеріалі «Війна триватиме роками. На що ми сподіваємось?» редактор відділу економіки ZN.UA Юлія Самаєва.

«Навіть гарні новини з Євросоюзу щодо виділення нам 50 млрд євро не заспокоюють, бо це чотирирічна програма, з якої 2024-го ми отримаємо 12,5 млрд максимум. Успіх у Європейській раді — важливий, але не останній етап, попереду ще визначення фінальних умов програми та голосування за них Європарламентом наприкінці лютого. Тож за найкращого розвитку подій перший транш у рамках Ukraine Facility надійде в березні. Одразу 4,5 млрд євро — третя частина від річного обсягу», - вказує авторка.

Водночас Україна очікує значно більших сум донорського фінансування: 37 млрд дол. цього року, ще 25 млрд дол. у 2025-го та 12 млрд дол. — 2026-го.

«Врахуймо, що фінансування на 2025–2026 роки — це обсяги, обраховані із думкою, що гарячої фази війни в Україні на той момент уже не буде. Якщо ж ні, потреби будуть не меншими за поточний рівень», - підкреслює серйозність ситуації Самаєва.

При цьому обіцяні  61,4 млрд дол допомоги від США досі під питанням. Заплановано, що з цієї суми левова частка, а точніше 46 млрд дол, піде на оборону, а економіка отримає 15 млрд дол.

«Обидві складові — запорука нашого виживання. Знайти їм заміну дуже важко, прожити без них — неможливо», - зазначає журналістка.

Попри все, наразі окрім грошей від США і ЄС, Україна у 2024-му можемо сподіватися лише на 5,4 млрд дол. від МВФ і сумарно на близько 2 млрд від Нідерландів, Канади, Норвегії, Данії, Японії та Південної Кореї.

«Коли наприкінці минулого року у владних кулуарах обговорювалися негативні сценарії надходження нам допомоги від союзників, чітко озвучувався строк — два місяці. Саме на стільки вистачить нашої власної фінансової спроможності без зовнішньої підтримки», - нагадує про серйозність ситуації Самаєва.

Водночас, як заявила посол Євросоюзу в Україні Катаріна Матернова, Європейський Союз  погодив надання Україні 50 млрд євро допомоги не просто так, а в обмін на проведення низки реформ.  

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі