Ризик послаблення зростання економіки загострився, - радник голови НБУ

Поділитися
© Андрій Товстиженко, DT.UA
Внутрішні фактори росту поступово змінюють зовнішні, вважає Валерій Литвицький.

Таку думку висловив керівник групи радників голови Національного банку України (НБУ) Валерій Литвицький.

"Ризик ослаблення зростання став загострюватися. Це слід врахувати в орієнтирах монетарної і валютної політики", - сказав він.

За оцінками В.Литвицького, у березні кумулятивна динаміка ВВП знизилася з 5,9% до 5,2%, у квітні - до 4,6-4,9%, тоді як прискорення інфляції склало 1,7 процентних пунктів (п.п.) - до 9,4% у річному вимірі.

"Економіка залишається сильною. Зріст - впевненим. Але, як і інфляція, він є менш надихаючим, ніж це виглядало у січні-лютому. Макроекономічні ризики відносно збалансовані. Значної їх асиметрії у квітні не відбулося. Домінуючим залишається ризик посилення інфляційного тиску", - в цілому оцінив ситуацію керівник групи радників голови НБУ.

На його думку, досяжність бюджетного орієнтиру зростання на 4,5% залишається досяжною, а споживча інфляція за підсумками року може бути менше 10% і навіть 9%, але при відповідних діях.

В.Литвицький відзначив, що грошова пропозиція повинна спиратися на реалії того, що набирає силу переформатування локомотивів економічного зростання: стає більш активним перехід до внутрішніх чинників.

Зокрема, радник вказав на гальмування кумулятивного показника росту у промисловості за підсумками квітня на 1,2 п.п. - до 8,5%, сільському господарстві - на 1,3 п.п., до 4%, транспорту і зв'язку - на 1,4 п.п., до 11,1%.

Одночасно зростання в будівництві прискорилося на 4,8 п.п. - до 11,6%, у роздрібній торгівлі - на 1,5%, до 13,8%, нагадав В.Литвицький, уточнивши, що поки вони не можуть витягнути всю економіку, оскільки їх питома вага у створенні ВВП приблизно у 3 рази нижча.

"Набирає чинності перезавантаження факторів зростання: орієнтовані на зовнішній попит галузі відчувають певне пригнічення попиту на світових ринках, порушених уповільненням відновлення глобальної економіки; одночасно галузі кінцевого споживання вийшли на авангардні позиції", - підкреслив радник голови НБУ.

За його словами, цьому сприяло високе зростання реальної зарплати і номінальних доходів, а також впевнене відновлення інвестиційного попиту. В.Литвицький нагадав, що інвестиції в основний капітал ростуть третій квартал поспіль і в I кварталі 2011 року це зростання досягло 12%. "Це свідчить про закінчення трирічних інвестиційних канікул", - констатував він.

Радник голови НБУ відзначив, що утримання та збільшення нинішніх темпів зростання має сприяти послабленню несприятливого ефекту бази порівняння у наступні місяці, хороший урожай, який при оптимальному менеджменті держави у сфері експорту дозволить здійснити істотний внесок сільського господарства у створення ВВП.

"Перегляд бюджету в бік підвищення витрат на споживання в умовах проведення сильної антиінфляційної і відповідальної курсової політики може підвищити внесок споживання, зокрема, торгівлі в нарощування висхідної динаміки ВВП. Допоможе справі і посилення інвестиційної складової в період завершення проектів у контексті підготовки до Євро-2012", - сказав також В.Литвицький.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі