Рівень тіньової економіки в Україні у 2015 році знизився до 40% від ВВП, у порівнянні з 43% у 2014 році, повідомляє Міністерство економічного розвитку і торгівлі.
Як наголошується в повідомленні МЕРТ, в економіці України, починаючи з травня 2015 року, зберігалася позитивна тенденція до стабілізації макроситуації. Очікуваним результатом процесів курсової стабілізації стало зниження рівня інфляції - якщо в квітні 2015 року (до квітня минулого року) він склав 60,9%, то в грудні 2015 року (до грудня попереднього року) - 43,3%. Разом з деэскалацией військового конфлікту на сході країни це зумовило поліпшення динаміки ВВП.
У міністерстві вважають, що ці позитивні тенденції були досягнуті завдяки: фіскальній консолідації та жорсткій монетарній політиці; отриманій фінансово-кредитній допомозі від МВФ; досягнутим домовленостям щодо реструктуризації зовнішнього державного боргу; активізації процесів реформування економіки та поглибленню співпраці з Європейським Союзом; географічній переорієнтації українського експорту (зокрема, в країни ЄС, Африки та Азії); пристосуванню суб'єктів господарювання до нових економічних умов; поступовому відновленню та формуванню нових міжгалузевих зв'язків в економіці в умовах "затухання" інтенсивності конфлікту на сході країни.
"В умовах сукупної дії зазначених чинників було досягнуто також зламу тенденції до зростання рівня тіньової економіки, започаткованої у 2013 році і триваючої в умовах поширення цінових та девальваційних шоків, а також ескалації військового конфлікту", - йдеться в повідомленні МЕРТ.
Як писала для DT.UA Тетяна Тищук з Інституту економіки та прогнозування НАН України, тіньова економіка сьогодні вносить істотний внесок в економічне зростання, близько половини ВВП в Україні створюється з використанням нелегальних схем і операцій. На думку експерта, достовірних методів, здатних чітко відокремити тіньовий сектор від легального, не існує, оскільки значна частина ресурсів все одно потрапляє в "офіційну" економіку.