В 2018 році рівень тіньової економіки становив 47,2% від загального обсягу ВВП, що на 0,4% більше порівняно з 2017 роком (46,8%). Такі дані вказані в дослідженні Київського міжнародного інституту соціології (КМІС).
Опитування проводилось у березні-травні 2019 року, в ньому взяли участь 800 власників, керівників і топ-менеджерів українських компаній, за винятком АР Крим і тимчасово окупованих території Донецької і Луганської областей.
За даними дослідження, по всіх регіонах України спостерігається зростання рівня тіньової економіки в середньому на 1,5% за винятком Півночі та Центру, де відбулося скорочення аж на 4,3%.
Найбільш тінізованими секторами економіки виявилися роздрібна торгівля і будівництво: масштаби перевищують 50%. Хот у дослідженні відзначають, що, на відміну від інших секторів, тут в 2018 році відбулося зниження рівня тіньової економіки в порівнянні з 2017 роком.
У КМІС виділили компоненти тіньової економіки, серед яких три види ухилення від податків: приховування доходу від бізнесу, приховування реального кількості найманих працівників і приховування реальних розмірів виплаченої зарплати, або зарплата "в конвертах". Та найбільшу частку в тіньовій економіці як в 2018 році, так і в 2017 році займає приховування доходу від бізнесу. При цьому, у дослідженні відзначають, що його частка зменшилася з 60,2% до 56,7%.
При цьому в КМІС відзначають, що підприємці побоюються бути спійманими за навмисно неправдиву звітність. Більшість бізнесменів вважають, що якщо їх "зловлять", то це спричинить серйозні штрафи, які вплинуть на подальшу діяльність компанії.
Детальніше про проблеми з амністією капіталів читайте в матеріалі Андрія Паливоди "Амністія капіталів: як зіпсувати хорошу ідею" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".